[TYLKO U NAS] Ks. abp Marek Jędraszewski: Wielki sojusz prawych sumień rozwiąże problem walki o nienarodzone życie

Problem walki o życie, zmaganie się o to, żeby nasz polski naród był chroniony prawami zabraniającymi aborcji, jest możliwy do rozwiązania, jeżeli dojdzie do sojuszu prawych sumień. Im więcej ludzi prawego i czystego sumienia, tym większy i bardziej autentyczny pokój społeczny, tym mniej agresji, tym więcej gotowości, by okazywać sobie nawzajem szacunek i dobroć serca – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, podczas XI Pielgrzymki Społeczności Akademickiej WSKSiM do św. Józefa w Kaliszu. 

Metropolita krakowski zaznaczył, że Kościół nieustannie głosi Dobrą Nowinę – pośród ludności, wyzwań, sprzyjających czasów, ale także wrogości – także w odniesieniu do „szczególnego aspektu Ewangelii, jaką jest Ewangelia życia”. Przypomniał, że papież Jan Paweł II w encyklice „Evangelium Vitae” już we wprowadzeniu nakreślił, co oznacza aspekt Dobrej Nowiny w życiu każdego człowieka: „Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako Dobrą Nowinę ludziom wszystkich epok i kultur”.

– Wiemy, że w tworzeniu się i przybliżaniu tego niezwykłego zdarzenia, jakim było narodzenie się Bożego Dzieciątka, spełnienie szczególnej obietnicy o Bogu, który jest Emmanuelem, szczególną rolę odegrał św. Józef. Święty Józef otwarty na Bożą prawdę zwłaszcza w trudnym dla siebie momencie, kiedy w sposób dla siebie niezrozumiały zobaczył, że jego ukochana Maryja znajduje się już w stanie błogosławionym (…). Mesjańska radość z narodzenia Chrystusa jest nieustannie przedłużana i doświadczana właśnie wtedy, kiedy rodzi się każdy nowy człowiek przychodzący na świat – akcentował ks. abp Marek Jędraszewski.

Ksiądz arcybiskup wskazał, iż każdy człowiek powołany jest do istnienia mocą miłości jego rodziców i współdziałania z Bogiem Stwórcą dla Jego chwały.

– Przychodząc na świat i stając się członkiem Kościoła mocą chrztu każdy człowiek ma otwarte nowe przestrzenie życia polegające na jakżeż niezwykłej komunii z Trójcą Przenajświętszą. Komunia z Ojcem poprzez powołanie w Synu za sprawą Ducha Świętego. Nie jesteśmy sami, jesteśmy z Bogiem, bo Bóg jest z nami – powiedział.

Metropolita krakowski podkreślił, ze zwiastunowie Ewangelii życia są nieliczni, zważywszy na ogrom i potęgę propagandy na rzecz tego, co Ojciec Święty Jan Paweł II określał mianem „cywilizacji śmierci”.

– Jakżeż nieliczni wobec potęgi tych, którzy uważają, że postęp życia polega na tym, by ci silni, ci zdrowi, ci wydajni, ci piękni mogli decydować – bo to ich prawo – czy poczęte i żyjące już dziecko może dalej istnieć. Jakżeż przejmującym symbolem tych nielicznych i sprawiedliwych jednocześnie jest słynna Mary Wagner działająca w Kanadzie. Sama wobec potęgi państwa, które uważa, że jest w pełni demokratyczne. Bezbronni wobec licznych przejawów agresji słownej i czynnej (…). Bezbronni, a jednocześnie tak silni swoim przywiązaniem do prawdy i swoją niezłomnością – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Im więcej ludzi prawego i czystego sumienia, im więcej ludzi, których „sumienie wypalone jest ogniem Ewangelii jak cegły”, tym większy i bardziej autentyczny pokój społeczny, tym mniej agresji, tym więcej gotowości, by okazywać sobie nawzajem szacunek i dobroć serca – oznajmił ksiądz arcybiskup.

– Problem walki o życie, zmaganie się o to, żeby nasz polski naród był chroniony prawami zabraniającymi aborcji, jest możliwy do rozwiązania, a nasze najświętsze pragnienia możliwe do osiągnięcia, jeżeli dojdzie do szerokiego sojuszu ludzi wierzących z tymi, którzy są poza Kościołem, ale są ludźmi prawego sumienia, i którzy doskonale wiedzą, że piąte przykazanie jest fundamentem życia każdego prawdziwie sprawiedliwego narodu i państwa. Wielki sojusz prawych sumień to wielkie zadanie, jakie stoi przed nami wszystkimi – zaznaczył metropolita krakowski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl