fot. TT KEP

Ks. abp Marek Jędraszewski: Pontyfikat św. Jana Pawła II był naznaczony wysiłkiem i pracą

Pontyfikat św. Jana Pawła II był naznaczony wysiłkiem i pracą. Był jak słońce, które docierało ze swoim światłem na wszystkie kontynenty świata – powiedział w czwartek zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. przy grobie Papieża Polaka w Bazylice św. Piotra.

W czwartek metropolita krakowski przewodniczył porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Liturgię koncelebrowało ok. 50 kapłanów.

W homilii ks. abp Marek Jędraszewski nawiązał do przypadającej 16 października 45. rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podkreślił, że lata posługi Jana Pawła II na stolicy Piotrowej były „pontyfikatem ogromnego wysiłku i pracy”.

„Był jak słońce, które docierało ze swoim światłem na wszystkie kontynenty świata” – powiedział zastępca przewodniczącego KEP.

Przypomniał, że Papież wielkim zaufaniem darzył Matkę Bożą. Jako przykład opieki Maryi wskazał jej „cudowną interwencję m.in. 13 maja 1981 r., kiedy dokonano zamachu na życie Jana Pawła II”.

„My, Polacy, pamiętamy Jego dramatyczne wezwanie z 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie” – powiedział duchowny, przywołując słowa papieża »Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi«.

Zwrócił uwagę, że owocem działania Ducha Świętego była odnowa „nie tylko Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej”.

„Dzisiaj, gdy gromadzimy się przy grobie św. Jana Pawła II Wielkiego, za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, która modliła się w Wieczerniku razem z apostołami, wołamy o zstąpienie Ducha Świętego, Ducha Miłości i Prawdy, na wszystkich uczestników synodu o synodalności” – wskazał.

W liturgii wzięli także udział: ks. kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski; ks. kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki; ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP; ks. abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi; ks. bp Dariusz Kałuża, biskup diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei; ks. bp Aleksander Jazłowiecki, biskup pomocniczy z Kijowa oraz ks. bp Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy z Kamieńca Podolskiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl