Węgry: Ks. abp Marek Jędraszewski uhonorowany nagrodą Janosa Esterhazy’ego

Metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski został we wtorek uhonorowany podczas uroczystości w parlamencie węgierskim nagrodą Janosa Esterhazy’ego, przyznawaną m.in. za działalność na rzecz zachowania duchowej spuścizny tego polityka.

W swej laudacji historyk Imre Molnar podkreślił, że ks. abp Marek Jędraszewski, podobnie jak Janos Esterhazy, „w epoce relatywizmu, który wszelką wartość umieszcza w nawiasie, w czasie przeszłym, i opatruje znakami zapytania, w swej proroczej posłudze niezachwianie poszukuje w otaczającym go świecie prawdy i odważnie ją głosi”.

Hrabia Esterhazy, którego matka była Polką, był działaczem mniejszości węgierskiej na Słowacji i w Czechosłowacji, a także politykiem. Po klęsce wrześniowej 1939 r. pomagał polskim żołnierzom w przedostaniu się na Węgry. Po wojnie został wydany przez słowackich komunistów KGB, która następnie przekazała go władzom komunistycznej Czechosłowacji. Skazany na dożywocie zmarł w więzieniu w 1957 roku. Za niesienie pomocy polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej został pośmiertnie odznaczony w 2009 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2017 roku ks. abp Marek Jędraszewski koncelebrował razem z biskupami słowackimi i węgierskimi uroczystą Mszę Świętą z okazji złożenia prochów Janosa Esterhazy’ego w 60. rocznicę jego śmierci w specjalnie zbudowanej w tym celu kaplicy w Dolnych Obdokowcach na Słowacji.

Podczas wtorkowej uroczystości wręczenia nagród Janosa Esterhazy’ego, której drugim laureatem został twórca miejsca pamięci poświęconego Janosowi Esterhazy’emu w Dolnych Obdokowcach Boldizsar Paulisz, szef parlamentu Węgier Laszlo Koever podkreślił, że dla pokoleń żyjących w XXI wieku Janos Esterhazy jest symbolem wszystkich tych wierzących chrześcijan, którzy stają się najsilniejsi, gdy próbuje się ich rzucić na kolana.

„Dlatego jego wiara jest naszą wiarą, a jego siła naszą siłą. My, Węgrzy, Polacy i mieszkańcy Europy Środkowej tę wiarę i siłę przeciwstawiamy antychrześcijańskim, antynarodowym i antydemokratycznym siłom, które dziś znów czują do nas urazę” – oznajmił Laszlo Koever.

Podczas uroczystości, na której była obecna m.in. dyrektorka Instytutu Polskiego na Węgrzech Joanna Urbańska i przedstawiciele węgierskiej Polonii, w tym rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs i szefowa Ogólnokrajowego Samorządu Narodowości Polskiej na Węgrzech Ewa Ronay, przemawiała też córka Janosa Esterhazy’ego, Alice.

Powiedziała, że prawdziwa Europa powinna się opierać na fundamencie wspierających się nawzajem wolnych narodów i należy ją obronić nie tylko przed zagrożeniem muzułmańskim, ale i dyktaturą zachodnich mocarstw mającą swe źródło w moralnym relatywizmie.

Nagroda Janosa Esterhazy’ego jest przyznawana co roku przez organizację pozarządową Stowarzyszenie Rakoczego osobom i instytucjom za działalność w służbie społeczności węgierskiej na terenie Słowacji oraz na rzecz zachowania i popularyzacji duchowego dziedzictwa Janosa Esterhazy’ego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl