PAP/EPA.

Węgierski minister obrony: Nie wysyłamy broni na Ukrainę; pod tym względem zgadzamy się z Austrią

Nie wysyłamy broni na Ukrainę, ponieważ chcemy uniknąć eskalacji konfliktu. Pod tym względem zgadzamy się Austrią, która jest państwem neutralnym – powiedział w poniedziałek minister obrony Węgier, Kristof Szalay-Bobrovniczky po spotkaniu ze swoją austriacką odpowiedniczką Klaudią Tanner w Budapeszcie.

Jednocześnie oba kraje udzielają pomocy humanitarnej uchodźcom – dodali politycy.

Prócz wojny na Ukrainie politycy rozmawiali między innymi o roli Bałkanów Zachodnich w kontekście problemu nielegalnej imigracji.

„Jednym z rozwiązań problemu migracji jest wzmocnienie Bałkanów Zachodnich, a integracja z Unią Europejską jest niezbędna. Tylko ze stabilnymi Bałkanami Zachodnimi, a tym samym silną Unią Europejską, możemy wspólnie stawić czoła zagrożeniu migracyjnemu” – powiedziała Tanner.

„Węgry są obecne w regionie także pod względem wojskowym, odgrywając znaczącą rolę w największej misji lądowej NATO – KFOR w Kosowie oraz misji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie, gdzie za rok dowództwo przejmie węgierski generał” – podkreślił Szalay-Bobrovniczky.

Węgierski minister obrony poinformował ponadto Tanner o „odmłodzeniu węgierskich sił zbrojnych”. Chodzi o zapoczątkowane w ostatnim czasie zmiany organizacyjne w armii, których celem ma być „zwiększenie gotowości bojowej i ułatwienie współpracy z naszymi sojusznikami z NATO”.

„Na ważne stanowiska będą wyznaczani młodzi, ale już bardzo doświadczeni wojskowi, którzy służyli w misjach NATO i znają języki danych państw” – dodał Szalay-Bobrovniczky.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl