Niemcy i Francja rozwiążą konflikt na Ukrainie?

Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna powiedział, że trzeba „trzymać kciuki” za powodzenie misji niemieckiej kanclerz i prezydenta Francji ws.  rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

„Koniec wieńczy dzieło. Jeżeli to w sposób skuteczny doprowadzi do zawieszenia broni, do tego, że ludzie przestaną ginąć, to powiemy, że była to dobra droga” – powiedział Schetyna przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

Poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych, mówi, że Polska nie może być tylko kibicem polityki międzynarodowej, ale powinna być jej uczestnikiem, zwłaszcza, gdy toczą się rozmowy o bezpieczeństwie w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.

– Niemiecko-Francuska inicjatywa pokazuje, że była przestrzeń do tego, żeby podjąć polityczną interwencję w sprawie Ukrainy. Dotychczasowe formuły uległy wyczerpaniu. Negocjacje były zerwane zarówno w formacie mińskim jak i normandzkim. Do niczego to nie doprowadziło i wytworzyła się pustka. W tę pustkę wkraczają Stany Zjednoczone, ponieważ John Kerry był w Kijowie. Z drugiej strony mogła to miejsce zająć Europa, pod przewodnictwem Polski. Polska całkowicie tą sprawę przespała. Po raz kolejny okazaliśmy się zupełnie bierni. Tą inicjatywę przejęła Angela Merkel z prezydentem Hollandem. Może jest tak, że to brak Polski powoduje, że te rozmowy stoją w martwym punkcie. Polska jest silnym krajem regionu, ma swoją wiedzę dotyczącą Ukrainy. Być może to wszystko kuleje, ponieważ nie ma w tym Polski – zauważył Krzysztof Szczerski.

W ubiegłym tygodniu Angela Merkel i Francois Hollande przeprowadzili rozmowy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Kijowie i prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Szczegóły rozmów na razie nie są znane. Na środę planowane jest kolejne spotkanie na szczycie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji w Mińsku.

Dziś ministrowie spraw zagranicznych mają zatwierdzić rozszerzenie listy objętych sankcjami w związku z konfliktem ukraińskim o kolejne 19 osób, w tym pięciu rosyjskich polityków, oraz dziewięć firm i organizacji.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl