[TYLKO U NAS] Ks. abp M. Mokrzycki: Odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich będzie pierwszym krokiem na drodze do pojednania narodów polskiego i ukraińskiego

Ukraińcy są bardzo wdzięczni Polsce za wielką i heroiczną miłość, którą okazali Polacy, otwierając drzwi swoich serc, domów i rodzin. Myślę, że to przyczyni się do uregulowania i uporządkowania wszelkich zażyłości historycznych. Jest wiele takich spraw, między innymi sprawa Wołynia, sprawa ekshumacji, zwrotu kościołów i niektórych dzieł sztuki, które powinny powrócić do kościołów łacińskich. Myślę, że powinniśmy o tym mówić. Odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich będzie pierwszym krokiem na drodze do pojednania narodów polskiego i ukraińskiego – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Na Ukrainie toczą się krwawe walki. Wiele osób szuka schronienia w zachodniej części Ukrainy.

– Wiele osób powraca szczególnie z terenów zachodniej Ukrainy, gdzie nie toczy się walka i nie ma wojska. Połowa uchodźców, których mieliśmy w naszych ośrodkach, pozostała, ponieważ oni często nie mają, po co wracać do swoich rodzinnych miejscowości i domów. Można powiedzieć, że codziennie zauważam, że przywożeni są nowi ludzie. We Lwowie jest w dalszym ciągu bardzo duża liczba uchodźców, którzy uciekają z zagrożonych terenów – zwrócił uwagę ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Metropolita lwowski ocenił, że wiele osób powróci na Ukrainę po zakończeniu roku szkolnego.

– Myślę, że nie ma wielkiej liczby osób, które powracają już z Polski na Ukrainę. Z pewnością to wkrótce nastąpi. Zapewne po zakończeniu roku szkolnego w Polsce. Wiele osób pozostaje nadal, aby dzieci mogły spokojnie zakończyć szok szkolny. W miesiącach wakacyjnych liczba osób powracających będzie większa – podkreślił gość Radia Maryja.

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki wskazał, abyśmy zawsze kierowali się miłością i przebaczeniem, co pozwoli uniknąć podziałów i walk między sobą.

– Często nawiązuje do moich poprzedników, którzy przeżywali podobne sytuacje. Święty Józef Bilczewski zawsze nawoływał, abyśmy nie utracili chrześcijańskiego ducha, zawsze kierowali się miłością i przebaczeniem. Podobnie jest dziś. Musimy pamiętać, że postawą chrześcijanina jest przebaczyć nawet naszym wrogom i winowajcom, abyśmy nie doprowadzili do podziałów i walk pomiędzy grupami. Nawoływanie do przebaczenia jest bardzo ważne, ponieważ kryzys i sytuacja polityczno-gospodarcza na Ukrainie zapewne będzie się pogłębiała i musimy być bardzo wrażliwi – powiedział metropolita lwowski.

– Powinniśmy nawoływać swoich wiernych i mieszkańców Ukrainy, abyśmy kierowali się miłością i braterstwem, bo wszyscy na Ukrainie czują się jej obywatelami i uważają ją za swoją ojczyznę i za swój kraj – dodał.

W piątek 20 maja 2022 roku posągi lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie zostały odsłonięte. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki ocenił, że ten i wiele innych gestów ze strony Ukrainy przyczyni się do uregulowania i uporządkowania wszelkich zażyłości historycznych.

– Ukraińcy są bardzo wdzięczni Polsce za wielką i heroiczną miłość, którą okazali Polacy, otwierając drzwi swoich serc, domów i rodzin. Myślę, że to przyczyni się do uregulowania i uporządkowania wszelkich zażyłości historycznych. Jest wiele takich spraw, między innymi sprawa Wołynia, sprawa ekshumacji, zwrotu kościołów i niektórych dzieł sztuki, które powinny powrócić do kościołów łacińskich. Myślę, że powinniśmy o tym mówić. Odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich będzie pierwszym krokiem na drodze do pojednania narodów polskiego i ukraińskiego – podkreślił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl