Autorstwa Valera N. Trubin - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73121264

Iwan Wyrypajew został obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej

Zostałem obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej – oświadczył w mediach społecznościowych urodzony w Rosji reżyser, aktor i dramatopisarz, Iwan Wyrypajew. Nadal będę robił wszystko, co jest w mojej mocy, aby uwolnić Rosjan od strasznej niewoli i tyranii, w której żyją od wielu, wielu lat – zapewnił.

Iwan Wyrypajew podzielił się informacją, że złożył wniosek o uzyskanie polskiego obywatelstwa jeszcze przed rozpoczęciem agresji Rosji na Ukrainę.

„Złożyłem wniosek o obywatelstwo do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, jeszcze przed wojną, praktycznie rok temu” – napisał artysta, informując, że w sobotę otrzymał obywatelstwo polskie.

Artysta zaznaczył, że musiał z własnej woli zrezygnować z rosyjskiego obywatelstwa. Powodem jest rozrastający się reżim faszystowski w Rosji.

„Żegnam się z moim rosyjskim obywatelstwem. Niestety, podobnie jak moi koledzy pisarze, naukowcy i po prostu ludzie posiadający serce, pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w nazistowskich Niemczech, ja tak samo musiałem zrezygnować z obywatelstwa kraju z faszystowskim reżimem politycznym. Przykro mi, że w Rosji nastał reżim faszystowski” – powiedział Iwan Wyrypajew.

Reżyser i dramatopisarz podkreślił, że nie chce mieć nic wspólnego z putinowskim reżimem. Jak zapewnił, nadal będzie robił wszystko, co jest w jego mocy, aby uwolnić Rosjan od strasznej niewoli i tyranii, w której żyją od wielu, wielu lat. Wyraził wdzięczność wobec wszystkich Polaków, dzięki którym od lat tworzył w naszym kraju.

„Dziękuję Panu Prezydentowi RP oraz moim kolegom, wybitnym polskim twórcom, którzy podpisali list poparcia dla mnie” – zaznaczył artysta.

Iwan Wyrypajew podziękował również prawnikom, którzy pomogli mu przejść przez skomplikowaną procedurę.

„W Polsce mam rodziców, braci i siostry, dzieci, studentów, kolegów, przyjaciół, więc jestem w domu. Zawsze uważałem i nadal uważam, że człowiek to nie narodowość, obywatelstwo, rasa, a nawet płeć. Człowiek to wszechświat” – podsumował artysta.

Iwan Wyrypajew urodził się w 1974 roku w Irkucku. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Irkuckiej Szkoły Teatralnej. Studiował także reżyserię w Instytucie Teatralnym im. B. Szczukina w Moskwie. W 2001 r. rozpoczął współpracę z moskiewskim „Teatr.doc”. Jako reżyser ma na koncie kilkadziesiąt inscenizacji teatralnych na całym świecie. Zdobywca licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych. Światowy rozgłos przyniósł mu dramat zatytułowany „Sny”. Szczególne uznanie polskiej publiczności zyskał także debiutem filmowym „Euforia”, wyróżnionym w Wenecji i Warszawie. W 2012 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii „Teatr”. Prywatnie, od 2007 roku, jest mężem polskiej aktorki Karoliny Gruszki.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl