[TYLKO U NAS] Ks. abp. A. Dzięga w Toruniu: Tylko Ludzie Serca będą szczęśliwi

Dzisiejszy świat stoi na granicy szaleństwa, w wielu aspektach już nawet przekroczył tę granicę. A Bóg patrzy i czeka – mówił w homilii podczas Mszy św. z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja metropolita szczecińsko-kamieński, ks. abp Andrzej Dzięga. Główne uroczystości odbywają się w sobotę w Toruniu.

Ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę na dominację kłamstwa, interesów i rządzy władzy nad ludzkim sercem. Podobieństwo do Boga to serce; tylko Ludzie Serca będą na wieczność z Bogiem – zaznaczył.

Mówimy o szaleństwie, bo ciągle narasta zgiełk i wrzask kłamstwa nad jeszcze większym kłamstwem, interesów finansowych nad jeszcze większymi interesami finansowymi, sprawowaniem władzy dla pychy i ambicji nad sprawowaniem władzy dla zwykłej władzy nad drugimi, czyli dla przemocy. Wszystko tu już jest, tylko serca nie ma. A Bóg patrzy i czeka. Bóg jest Miłością. Bóg cały jest sercem. Jest Panem, dlatego wobec tych, którzy Go uznają za Pana, może okazać potęgę Miłosierdzia. Patrzy i czeka. Stworzył człowieka, dziecko swoje, na swój Obraz i na swoje Podobieństwo. Obraz Boga to swoboda rozumna i rozum swobodny. Ale Podobieństwo do Boga to serce. I tylko Ludzie Serca, mający to podobieństwo, będą na wieczność z Bogiem. Będą szczęśliwi – wskazał.

Metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił, że Człowiekiem Serca jest Matka Boża, Niewiasta pełna łaski. Ona wszystko rozważała w swoim sercu, „była i jest na podobieństwo Pana – Który jest Sercem” – zauważył.

Jak zwrócił uwagę, podobieństwo takie dotyczy każdego człowieka, ale można je też przełożyć na koncepcję narodu. To Bóg jest jej Autorem – zaznaczył ks. Arcybiskup.

To Bóg kształtuje serca wielu ludzi w jeden naród, w jedno serce. „Odbiorę wam serce z kamienia, a dam wam serce z ciała”. Tak kształtował i prowadził Naród wybrany jako pierwszy. Tak prowadzi inne narody. Od tysiąca i pięćdziesięciu lat tak prowadzi Polski Naród. Nasz Naród. Mój Naród – powiedział Metropolita szczecińsko-kamieński.

Gdy serce będzie uratowane i ochronione, przyjdą kolejne tematy; przyjdzie Boża łaska i mądrość, i moc  – tłumaczył. Polska i Europa mogą odżyć duchowo, jeżeli odżyją intelektualnie, „bo duchowość jest rozumna” – zaznaczył ks. abp Andrzej Dzięga.

RIRM

drukuj