fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] KE chce ograniczyć uczestnictwo we Mszach św. podczas Bożego Narodzenia. Ks. prof. P. Bortkiewicz: To unijne instytucje powinny nałożyć na siebie restrykcje, żeby zamilkły w okresie pandemii. Być może posłużyłoby to zdrowiu całej Europy

Myślę, że Komisja Europejska i Parlament Europejski powinny nałożyć na siebie restrykcje, żeby zamilkły w okresie pandemii. Uważam, że milczenie i nieprodukowanie żadnych wypowiedzi – bo przecież można też podejrzewać, że wirus może przenosić się innymi drogami od kropelkowej – oraz abstynencja od wypowiedzi PE być może posłużyłaby zdrowiu całej Europy – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz odniósł się działań Komisji Europejskiej zmierzających do ograniczenia katolikom możliwości udziału w Eucharystii podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. [czytaj więcej] 

– Idąc takim tokiem myślenia, można się zastanawiać, czy nie byłoby dobrze, żeby Komisja Europejska lub inne instytucje europejskiej zafundowały wszystkim mieszkańcom Europy urządzenia służące do projektowania hologramów, za pomocą których moglibyśmy sobie tworzyć wirtualne rodziny, obecności osób żywych czy martwych. Wiadomo, że w świecie realnym potrzebujemy więzi, nawet jeżeli jest ona siłą rzeczy ograniczona ze względów bezpieczeństwa. Rzeczą  konieczną jest zachowanie więzi między rodzicami a dzieckiem, a nie zastępowanie jej substytutem zdalnych relacji lub tworzenia hologramów i wyobrażeń – wskazał kapłan.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że dla katolików religia jest realną więzią z żywym Bogiem.

 – Dla nas, katolików, religia oznacza więź z żywym Bogiem, wymiar komunii z Chrystusem. Oczywiście jestem świadomy, że potrzebne są przestrzenie bezpieczeństwa, dlatego godzimy się na różnego rodzaju ograniczenia, natomiast niepokoi to, że zmierzają one do wyeliminowania życia religijnego z przestrzeni publicznej. Próbuje się stworzyć z niej przestrzeń wirtualną, fikcyjną, iluzoryczną, która jest pozbawiona realnego wymiaru duchowego. Na to zgody być nie może – mówił duchowny.

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że abstynencja od wypowiedzi członków Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w czasie pandemii mogłaby wyjść całej Europie na zdrowie.

– Myślę, że Komisja Europejska i Parlament Europejski powinny nałożyć na siebie restrykcje, żeby zamilkły w okresie pandemii. Uważam, że milczenie i nieprodukowanie żadnych wypowiedzi – bo przecież można też podejrzewać, że wirus może przenosić się innymi drogami od kropelkowej – oraz abstynencja od wypowiedzi PE być może posłużyłaby zdrowiu całej Europy – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Etyk zaakcentował, że kontakt z Bogiem jest dla człowieka fundamentalny.

– Dla ludzi wierzących kontakt z Bogiem jest fundamentalny. Tego tamta strona nie może zrozumieć. Wydaje mi się, że przy okazji pandemii musimy sobie uświadamiać, czym jest wiara, nasze przeżywanie Boga, komunia z Bogiem (…). Zaostrzanie, potęgowanie obostrzeń jest czymś zagrażającym tożsamości ludzi wierzących oraz próbującym uczynić Kościół rzeczywistością nierealną, ale wirtualną i zepchnąć go do świata zupełnie sprywatyzowanego. Chcą uczynić Kościół odrealnionym. To jest chyba główny cel unijnych postulatów – stwierdził kapłan.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Pawła Bortkiewicz można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj