[TYLKO U NAS] Kapelan Rejsu Niepodległości: Dar Młodzieży wzbudza podziw na świecie i opowiada historię Niepodległej. To kapitalna promocja Polski

Rejs Niepodległości jest kapitalną okazją do tego, by opowiadać o niepodległej Polsce i wzbudzać zachwyt na całym świecie. Mieszkańcy państw z podziwem patrzą na Białą Fregatę. To przepiękny statek i powód do dumy – wskazuje ks. Michał Siennicki SAC, kapelan Daru Młodzieży, w rozmowie z portalem Radia Maryja. 11 listopada załoga Ambasadora Rzeczypospolitej świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Osace. 

W niedzielę na główne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Dar Młodzieży wpływa do Osaki w Japonii. To jedno z kluczowych wydarzeń podczas Rejsu Niepodległości, którego przesłaniem jest zaakcentowanie w globalnej przestrzeni wyjątkowego dla naszej Ojczyzny roku.

– Rejs Niepodległości został tak zaplanowany, aby dokładnie 11 listopada o godz. 11.00 czasu miejscowego (godz. 03.00 w nocy czasu polskiego) Dar Młodzieży dotarł do Osaki. Na początek uroczystości będzie zaśpiewany i odegrany hymn w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Wszyscy, którzy będą witać Białą Fregatę – również wezmą udział w tym ważnym dla Polaków wydarzeniu. Na obchodach będzie oczywiście obecny Jacek Izydorczyk, ambasador Polski w Japonii, Anna Moskwa, wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz burmistrz Osaki Hirofumi Yoshimura. W uroczystości weźmie udział jeszcze wiele innych ważnych osób ze świata kultury i polityki – zaznacza ks. Michał Siennicki z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, która jest współorganizatorem wyprawy po morzach i oceanach.

 

We wszystkich portach odwiedzanych w ramach Rejsu Niepodległości obecna jest Polska, poprzez wyjątkowy żaglowiec i biało-czerwoną banderę. Kapelan podkreśla, iż wyprawa Białej Fregaty dookoła świata to świetny sposób na reklamowanie naszej Ojczyzny i przybliżanie jej historii.

– Mam doświadczenie trzech miast: Mauritius, Dżakarta i Singapur. Ten rejs jest kapitalną okazją do tego, by opowiadać o niepodległej Polsce i wzbudzać zachwyt. Mieszkańcy z podziwem patrzą na Białą Fregatę, na Dar Młodzieży. To przepiękny statek i powód do dumy (…). Do Dżakarty wpływają i wypływają tysiące statków każdego dnia. W momencie kiedy nasz Dar Młodzieży wpłynął do portu – z innych statków robiono mu zdjęcia i przyglądano się, bo to rzeczywiście coś niezwykłego, że żaglowiec przepływa dziś cały Ocean Indyjski i dopływa do tak dalekiego portu, jakim jest Dżakarta – mówi kapelan.

Indonezja jest krajem muzułmańskim, ale młodzież chrześcijańska dowiedziawszy się, iż przybędzie statek z Polski z katolikami na pokładzie – przyszła, by się z nami spotkać – zwraca uwagę ks. Michał Siennicki.

– Opowiadali o swoim kraju, a my opowiadaliśmy o Polsce. Zwiedzając miasto chodziliśmy w koszulkach z napisem „Rejs Niepodległości” i znakami flagi Polski. Wiele osób pytało. Były to przepiękne spotkania – podkreśla rozmówca Radia Maryja.

W Singapurze oprócz mieszkańców na spotkanie z polską załogą przybyli również ks. abp Marek Zalewski, nuncjusz apostolski w Singapurze oraz liczni ambasadorowie państw.

– Na wieczornym spotkaniu było bardzo wielu ambasadorów – rzadko się zdarza, by w Singapurze na spotkanie przyszło tak wielu ambasadorów. Znaczyło to, iż wpłynięcie Daru Młodzieży rzeczywiście było bardzo wielkim wydarzeniem.  Licznie przychodzili mieszkańcy, robili zdjęcia i chcieli zwiedzać statek. Na pokładzie Białej Fregaty jest wystawa opowiadająca historię, jak to się stało, że Polska odzyskała niepodległość – akcentuje kapłan.

Ks. Michał Siennicki uczestniczył w wyprawie od 2 września do 12 października 2018 r. na etapie Mauritius-Singapur. Kapłan codziennie sprawował Mszę św. na pokładzie Daru Młodzieży, udzielał sakramentu pokuty i pojednania, a także prowadził liczne rozmowy z członkami Rejsu Niepodległości.

– Moja posługa nie ograniczała się do młodzieży, ponieważ na statku jest też wiele osób z załogi, którzy również potrzebują opieki duszpasterskiej. Płynęły ze mną 172 osoby – wyjaśnia.

Rozmówca Radia Maryja wskazuje, że atmosfera wśród osób, które przebywają na statku bardzo pozytywnie go zaskoczyła.

– Było bardzo dużo wzajemnej sympatii. Oczywiście nie brakowało też momentów napięcia – tu właśnie kapelan miał swoje zadanie do zrealizowania,  porozmawiać z kimś, kto ma problem, być pośrednikiem w rozwiązywaniu problemów. Bardzo pozytywna i ciekawa grupa ludzi, którzy zdecydowali się na to, by poświęcić kawałek swojego życia i popłynąć w Rejsie Niepodległości. Są bardzo zadowoleni z wyprawy. Ta młodzież to ambasadorowie Polski niepodległej – podkreśla kapelan Rejsu Niepodległości.

Za kilka dni, 15 listopada, nastąpi w Osace wymiana części uczestników rejsu. Na Dar Młodzieży przybędzie druga tura młodzieży z Polski, która zakwalifikowała się do wyprawy na drodze przeprowadzonego wcześniej konkursu.

Dar Młodzieży wyruszył w Rejs Niepodległości dookoła świata 20 maja br. z portu w Gdyni. W wydarzeniu bierze udział blisko 1000 młodych osób z całej Polski. Biała Fregata odwiedza 22 porty osiemnastu państw, m.in. Kapsztadu, Hongkongu czy Los Angeles. 22 stycznia 2019 r. wpłynie do Panamy, by razem z Ojcem Świętym Franciszkiem uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży.

Monika Bilska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl