Prezydent A. Duda w orędziu: Niech setna rocznica odzyskania Polski niepodległej będzie świętem wszystkich nas – Polaków

Zapraszamy do wyjścia na ulice i place rodzinnych miast i wsi, do spotkania się z rodzinami, z przyjaciółmi i sąsiadami. Niech setna rocznica odzyskania Polski niepodległej będzie świętem wszystkich nas – Polaków. To są setne urodziny naszej wolności – mówił w orędziu Pary Prezydenckiej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda.

Na wstępie swojego wystąpienia prezydent przypomniał, że 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu na Zamku Królewskim w Warszawie zwierzchnictwo nad wojskami polskimi, a trzy dni później pełnię władzy nad niepodległym państwem polskim.

Po 123 latach zaborów, niewoli, prześladowań i wynaradawiania, walk powstańczych i pracy organicznej, mocarstwa zaborcze musiały się wycofać z polskiej ziemi. Polacy wykorzystali w pełni szansę daną im po I wojnie światowej. Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności naszych przywódców przyniosły zwycięstwo – odzyskaliśmy własne państwo. Suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy – akcentował.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przypomniała słowa papieża Jana Pawła II, który zwracał uwagę, że ogromną rolę w podtrzymywaniu polskości w czasach zaborów odgrywała polska tradycja oraz kultura.

Ojciec Święty Jan Paweł II podkreślał, że wolna Polska przetrwała w rodzinnych opowieściach i pamiątkach, w tradycjach polskiej wsi i dworu. Pieśni patriotyczne, arcydzieła literackie, malarskie i muzyczne, prace historyków i uczonych, podtrzymywały wiarę w odrodzenie Ojczyzny – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy w ciągu ostatnich miesięcy na różne sposoby zaangażowali się w obywatelskie inicjatywy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Przypominamy osiągnięcia bohaterów narodowych zmagań o wolność, wybitnych mężów stanu, których nazywamy ojcami niepodległości, ale także równie wybitnych, a znanych głównie w swoich miejscowościach i regionach lokalnych bohaterów walki o wolną Polskę. Dziękuję wszystkim, którzy w odpowiedzi na mój apel nadali obchodom charakter obywatelski, powszechny i lokalny. Dziękuję za tysiące wystaw, koncertów, widowisk, iluminacji, konkursów i imprez sportowych – mówił szef polskiego państwa.

Prezydent zachęcił wszystkich Polaków do wspólnego celebrowania Święta Niepodległości.

– Jutro, dokładnie w południe, w całej Polsce i w wielu skupiskach Polonii i Polaków za granicą, będziemy wspólnie śpiewać hymn państwowy. Zapraszamy do wyjścia na ulice i place rodzinnych miast i wsi, do spotkania się z rodzinami, z przyjaciółmi i sąsiadami. Niech setna rocznica odzyskania Polski niepodległej będzie świętem wszystkich nas – Polaków. To są setne urodziny naszej wolności – podkreślił.

Andrzej Duda zaapelował również o wywieszenie w polskich domach biało-czerwonych flag.

– Niech barwy narodowe będą z nami wszędzie. Niech napełnią nas dumą ze zwycięstwa, zarówno wtedy, w roku 1918, oraz w wojnie 1920 roku z bolszewikami, jak również ze zwycięstwa „Solidarności” nad komunizmem, zwycięstwa, dzięki któremu mamy dziś własne, suwerenne, demokratyczne państwo, a także ze wszystkich naszych codziennych zwycięstw: sukcesów zawodowych, społecznych i osobistych, bo one też budują niepodległą Rzeczpospolitą, Polskę kolejnego stulecia – akcentował prezydent.      

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl