[TYLKO U NAS] K. Liszcz na Światowy Dzień FAS: Nie ma żadnego momentu w czasie ciąży i karmienia, który byłby bezpieczny dla dziecka – w tym okresie absolutnie nie należy sięgać po alkohol

Przeprowadzono badania, gdzie myszy były alkoholizowane na różnych etapach: w krótce przed zapłodnieniem, zaraz po zapłodnieniu, w kolejnych etapach ciąży oraz karmienia. Okazało się, że największe zniszczenia dla narodzonego zwierzęcia były u tych myszy, których matki były alkoholizowane tuż przed zapłodnieniem. Nie ma więc żadnego momentu w czasie ciąży i później karmienia, który byłby bezpieczny dla dziecka – w tym okresie absolutnie nie należy sięgać po alkohol – mówiła Katarzyna Liszcz, adopcyjna mama czwórki dzieci po FAS, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS. To zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na dziecko w okresie prenatalnym. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Spożywany alkohol przez kobietę w ciąży bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi, a także liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne. Wiele dzieci doświadcza ponadto poważnych zaburzeń zachowania oraz z trudem przychodzi im funkcjonowanie w społeczeństwie. [czytaj więcej]

FAS w Polsce przyjęty jest jako Alkoholowy Zespół Płodowy. Dziecko już u początku swojego życia narażone jest na alkohol. W zależności od tego, w jakim okresie matka będąca w ciąży spożywa alkohol, takiego stopnia są uszkodzenia. Największe uszkodzenia są tam, gdzie matka spożywa alkohol ciągle, ale bywa też tak, że szkodzi picie okazjonalne – poinformowała Katarzyna Liszcz.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, od jakiego momentu przyszła mama nie może spożywać napojów alkoholowych. Katarzyna Liszcz mówiła, że na zwierzętach są przeprowadzane badania, które starają się zobrazować i wyjaśnić mechanizm szkodliwego działania alkoholu na potomstwo.

– Przeprowadzono badania, gdzie myszy były alkoholizowane na różnych etapach: w krótce przed zapłodnieniem, zaraz po zapłodnieniu, w kolejnych etapach ciąży oraz karmienia. Okazało się, że największe zniszczenia dla narodzonego zwierzęcia były u tych myszy, których matki były alkoholizowane tuż przed zapłodnieniem. Nie ma więc żadnego momentu w czasie ciąży i później karmienia, który byłby bezpieczny dla dziecka – w tym okresie absolutnie nie należy sięgać po alkohol – powiedziała gość Radia Maryja.

Badania pokazują, że obecnie więcej dziewcząt sięga po alkohol niż chłopców. Rozmówczyni wskazała, że najczęściej uzależnione są te kobiety, które zostały w życiu bardzo poranione.

– Często jako dziewczynki były wykorzystywane. To jest dramat. U nas się przyjęło coś takiego, że jak kobieta pije, to jest natychmiast oceniana moralnie i skreślana. Mój mąż, który zajmował się terapią uzależnień, później szczególnie dziećmi z FAS, bardzo starał się nie oceniać tych kobiet, znając często ich olbrzymie osamotnienie. Z okazji dzisiejszego dnia FAS apeluję do mężczyzn, żeby włączyli się we wsparcie kobiety, także poprzez trzeźwość – zaznaczyła Katarzyna Liszcz. 

Alkoholowy Syndrom Płodowy objawia się nie tylko uszkodzeniami mózgu, ale również problemami związanymi z innymi narządami. Jednak dzieci te wspierane przez rodziców mogą zacząć prawidłowo funkcjonować i pokonywać bariery edukacyjne.

Olbrzymi procent wśród adoptowanych dzieci to te, które są uszkodzone alkoholowo w różnym stopniu. Jedna z moich córek ma porażenie czterokończynowe  (…). To nie są tylko problemy związane z uszkodzeniem mózgu, ale są to także problemy związane z uszkodzeniem innych narządów; zaburzona jest cała gospodarka hormonalna, inaczej zbudowana jest skóra (…). Te dzieci przy wielkiej trosce i wsparciu – za sprawą plastyczności mózgu – mogą pokonać wiele barier edukacyjnych, choć jest to bardzo trudne: mają problem z pamięcią, z koncentracją. Nasza córka była na bardzo niskim poziomie rozwoju. Jak ją adoptowaliśmy miała 2 lata, 19 IQ i ważyła 7,4 kg. Jednak rehabilitacja doprowadziła do tego, że poszła do normalnej szkoły, skończyła liceum. To można pokonać – oznajmiła gość „Aktualności dnia”.

FAS występuje dziesięć razy częściej niż Zespół Downa.

Zaczyna się od tego, że jeżeli pijana matka trafia na porodówkę i diagnozuje się u dziecka FAS (…), to z automatu zabiera się matce dziecko. Takie dziecko nie dość, że jest uszkodzone prenatalnie alkoholowo, to jeszcze zostaje dotknięte traumą wczesnodziecięcą, która atakuje tworzący się mózg. W człowieczym życiu nie ma większej traumy niż oddzielenie dziecka po porodzie od matki. Trauma i stres, które przeżywa żołnierz na froncie (największy rodzaj traumy) nijak ma się do tej wczesnodziecięcej traumy. Na wojnę idzie człowiek w pełni świadomy, który ma już ukształtowany mózg i wypracowane strategie życiowe. A to maleństwo tego wszystkiego nie ma. Idzie potem przez życie z olbrzymim lękiem. I ten lęk trwa. Jeżeli miałabym radzić rodzicom adopcyjnym, którzy wychowują takie dzieci, to żeby byli dla nich ostoją spokoju. To pozwala dzieciom na zwalczenie wewnętrznego lęku – powiedziała Katarzyna Liszcz.

Z ideą ustanowienia Światowego Dnia Alkoholowego Zespołu Płodowego wystąpiło troje rodziców: Bonnie Buxton wraz z mężem Brianem Philcox z Toronto (Kanada) i Teresa Kellerman z Tucson (USA). Ich adoptowane dzieci cierpiały na niepełnosprawność spowodowaną piciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. Idea ta szybko uzyskała społeczne poparcie, głównie ze strony rodziców adopcyjnych i zastępczych – sfrustrowanych brakiem świadomości dotyczącej Alkoholowego Zespołu Płodowego wśród opinii publicznej.

Inicjatorem pierwszych obchodów Światowego Dnia FAS była Bonnie Buxton, która zaproponowała wznieść w tym dniu apel do całego świata o to, by wszyscy pamiętali, jak ważne jest niespożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży. Data nie miała być przypadkowa, miała symbolizować dziewięć miesięcy ciąży.

Wkrótce obchody przeniosły się także do innych krajów, dotarły do Australii, następnie do RPA, do krajów Europy, aby przekroczyć Atlantyk i dotrzeć w końcu do USA i Kanady. Wraz z upływem lat ruch rozprzestrzeniał się po całym świecie. W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień FAS odbył się w 2004 roku. Dzisiaj obchodzony jest już w większości krajów znajdujących się na globie.

Całą rozmowę z Katarzyną Liszcz można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl