Samorządy chcą zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22.00?

O możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu od 22.00 do 6.00 rano samorządy walczyły od kilku lat. Teraz, gdy takie przepisy można wprowadzić, samorządy nie kwapią się, aby z takiego rozwiązania skorzystać.

Od niedawna samorządy mogą ograniczyć sprzedaż alkoholu. Dodatkowo nowe przepisy dają możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu między 22.00 a 6.00 rano. O takie rozwiązanie apelowali samorządowcy już od wielu lat – mówi Jan Sulanowski, radny urzędu miejskiego w Poznaniu.

– Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości dała dodatkowe narzędzie dla samorządów, które mogą wybrać sobie, w których miejscach ten alkohol powinien być spożywany, a w których nie powinien być spożywany – wskazuje Jan Sulanowski.

W Poznaniu najwięcej punktów, w których można kupić alkohol znajduje się w centrum. Jest ich 360. Do tego trzeba doliczyć blisko 180 sklepów z alkoholem. Duża liczba punktów z alkoholem sprawia, że ci, którzy mieszkają w centrum miasta, wieczorem z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę boją się wyjść na ulice – zaznacza Szymon Szynkowski poseł PiS.

– Mieszkający w okolicy nie mogą liczyć na spokój, bo pod sklepem trwa nieustanna nocna impreza. To zjawisko przyjęło rozmiar patologiczny. Czas z tym skończyć – podkreśla polityk.

Ale na wprowadzenie zakazu sprzedaży od 22.00 do 6.00 rano, mało który samorząd chce się zdecydować. W Łodzi radni konsultują nowe przepisy z policją i strażą miejską. Podobnie jest w Krakowie. W Sopocie samorządowcy deklarują, że nie chcą żadnej rewolucji. We Wrocławiu także nie kwapią się do działań.

Na dziś nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy korzystać z ustawy w tym zakresie – deklarują władze Bytomia.

Podobnie do sprawy podchodzą w Białymstoku, w Częstochowie czy w Warszawie – mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

– Każdy samorząd musi sam ocenić, czy i w jakim stopniu te przepisy stosować – wskazuje polityk.

O tym, czy ograniczenia sprzedaży alkoholu zamierza wprowadzić choćby jedna gmina w Polsce, nie wie Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Rola Agencji jest o tyle istotna, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości udziela ona merytorycznej pomocy samorządom, które realizują zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Przedstawiciele Agencji zapewniają, że będą zachęcać samorządowców do skorzystania z nowych uprawnień. Czas pokaże, czy nowe przepisy pomogą ograniczyć spożycie alkoholu w Polsce.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl