fot. gov.pl

[TYLKO U NAS] J. Zieliński: Rząd Zjednoczonej Prawicy przeznaczył w tym roku 82 mln zł na wsparcie dla jednostek OSP. Chcemy kontynuować wsparcie w przyszłych latach

Jako rząd Zjednoczonej Prawicy przeznaczyliśmy w tym roku 82 mln zł na wsparcie dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dotąd tego nie było i chcemy kontynuować takie działania w latach przyszłych. OSP najpiękniej jak można realizują wspaniałą dewizę: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – zaznaczył Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Blisko 14,5 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej otrzyma dodatkowe wsparcie z budżetu państwa. Środki zostaną przeznaczone na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy oraz organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych i sportowych [czytaj więcej]

– Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej spełniają bardzo ważną funkcję w systemie wewnętrznego bezpieczeństwa obywateli. Niosą pomoc we wszystkich sytuacjach, kiedy ludzie potrzebują wsparcia, gdy trzeba ratować ludzkie życie, zdrowie, dobytek czy środowisko (…). Najpiękniej jak można realizują wspaniałą dewizę: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Prowadzą także działalność społeczną, która nie dotyczy wprost działań ratowniczych czy ratowniczo-gaśniczych, ale są to działania kulturalne i oświatowe integrujące lokalne społeczności oraz udział w uroczystościach religijnych, patriotycznych lokalnych czy państwowych (…). Jako rząd Zjednoczonej Prawicy przeznaczyliśmy w tym roku 82 mln zł na wsparcie dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dotąd tego nie było i chcemy kontynuować takie działania w latach przyszłych – powiedział wiceminister.

Jarosław Zieliński poinformował, że do 1 października bieżącego roku będzie trwał nowy nabór na dofinansowania jednostek OSP z zakresu kultury, oświaty, sportu czy integrowania podmiotów lokalnych.

– Mamy na ten cel jeszcze ok. 10 mln zł. Całą kwotę 82 mln zł chcielibyśmy na te szlachetne cele z pożytkiem dla druhów ochotników, ich jednostek, społeczeństwa gmin, wsi, zwłaszcza dla bezpieczeństwa obywateli – jak najracjonalniej spożytkować – mówił gość Radia Maryja.

Polityk przypomniał, że Ochotnicze Straże Pożarne zostały włączone do programu modernizacji służb mundurowych.

– W kwocie 9 mld 200 mln zł – tyle wynosi cały program – strażacy ochotnicy mają 501 mln zł zapisanych w tym projekcie. To właśnie m.in. dzięki tym środkom finansowym z programu modernizacji możemy dofinansowywać zakup niezbędnego sprzętu, samochodów ratowniczo-gaśniczych. Jeśli chodzi o samochody to kupujemy ich w tym roku absolutnie rekordową liczbę. W całym 2019 roku kupimy 490 samochodów w ramach montażu finansowego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju. Nigdy tyle nie kupowano. W ubiegłym roku zakupiliśmy wspólnym wysiłkiem 380 samochodów i wydawało się to być rekordem rekordów, ale pobiliśmy ten rekord o ponad 100 pojazdów – wskazał Jarosław Zieliński.

W ciągu trzech lat między 2015-2018 nakłady finansowe dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zostały zwiększone o ponad 30 proc.

Cała rozmowa z wiceministrem Jarosławem Zielińskim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj