Widowisko muzyczno-historyczne „Harcerska dola” w Katowicach

W Katowicach pod Pomnikiem Powstańców Śląskich odbył się koncert poświęcony piosence harcerskiej. Piosence, która wychowywała pokolenia młodych Polaków.

Widowisko muzyczno–historyczne „Harcerska dola” to niezwykła, pełna emocji i zadumy opowieść o harcerstwie i niepodległości. W tym roku mieszkańcy Śląska świętują 100-lecie I Powstania Śląskiego.

– Muzyką i śpiewem będziemy prowadzić zarówno przez 100–lecie harcerstwa, jak i 100–lecie odzyskania niepodległości – mówił Marek Mróz, przewodniczący Towarzystwa Wspierania Twórczości Dziecięcej „Słoneczni” oraz organizator i producent „Harcerskiej Doli”.

Przez dekady harcerska piosenka przypominała druhnom i druhom o Polsce, wspierała ich i wychowywała przekazując najważniejsze wartości.

– Chcemy pokazać że niepodległość i patriotyzm to nie są przemijające wartości, że to coś, co może rozpalać wyobraźnię młodych ludzi, może przypominać tym ciut starszym, że Polska to jest miejsce przez nas kochane i zbudować w nas poczucie wielkiej wartości i dumy z tego, że jesteśmy Polakami – zaznaczył Marek Mróz.

Krzewienie tych wartości jest dziś bardzo ważne – podkreślił minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

– Najpiękniejsze, że ci wszyscy młodzi ludzie razem z harcerstwem wyznają wartości patriotyczne. Spotykają się tu, poświęcają swój czas, mają cotygodniowe spotkania po to, żeby rozmawiać o Polsce, stawać się lepszym człowiekiem, pomagać drugiemu.  To wszystko z myślą o Polsce, o polskości i wychowaniu patriotycznym – wskazał minister.

Dla Harcerskiego Zespołu Artystycznego „Słoneczni” koncert to wielkie wydarzenie.

– Repertuar to piosenki od odzyskania niepodległości do czasów teraźniejszych – powiedział Dominik Kokoszka z Towarzystwa Wspierania Twórczości Dziecięcej „Słoneczni”.

Koncert odbył się w ramach Zlotu Chorągwi Śląskiej ZHP.

– Jesteśmy jedną z największych chorągwi, mamy bardzo dużo dzieci, które chcą przynależeć do harcerstwa, bo harcerstwo to fajna przygoda, to pasja, to ludzie – mówiła Anna Peterko, komendant Chorągwi Śląskiej ZHP.

TV Trwam News

 

 

 

 

 

 

 

 

 

drukuj