fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] J. Wojciechowski: Najważniejszym problemem jest hodowla kur niosek, która stanowi 50 proc. hodowli w UE i 80 proc. hodowli w Polsce. Zajmuje się nią kilkaset wielkich kombinatów przemysłowych, a nie gospodarstwa rolne

Unia Europejska proponuje bardzo duże fundusze na to, aby poprawiać dobrostan zwierząt. Dopiero co doszliśmy do porozumienia w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej na lata 2021-2027. Będą bardzo dobre programy i duże fundusze dla rolników – powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, w rozmowie z redakcją informacyjną TV Trwam.

Komisja Europejska chce zakazu stosowania klatek w odniesieniu do różnych zwierząt gospodarskich. Nowe prawo miałoby zacząć obowiązywać od 2027 roku. [czytaj więcej] W przyjętym komunikacie Komisja zobowiązała się do przedstawienia wniosku ustawodawczego w tej sprawie do końca 2023 roku. Sprawę skomentował Janusz Wojciechowski, komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa.

– Wszelkie tego typu ograniczenia, jeśli zostaną wprowadzone, będą wiązać się z rekompensatami dla rolników, których będzie to dotyczyć. Myślę, że trzeba przyjrzeć się temu, jak wygląda produkcja w sektorach, w których mamy do czynienia z chowem klatkowym. Najważniejszym problemem jest hodowla kur niosek, która stanowi 50 proc. hodowli w Unii Europejskiej i 80 proc. hodowli w Polsce. Zajmuje się nią kilkaset wielkich kombinatów przemysłowych, a nie gospodarstwa rolne. Prawdziwe gospodarstwa rolne zostały właściwie wyeliminowane z konkurencji – wskazał komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa.

– Chcemy, żeby hodowla była dostępna, chociażby dla kilku rolników w gminie, a nie tylko dla jednego w powiecie. Według danych jest 469 kurników z chowem klatkowym kur niosek, więc to jest hodowla, która wyeliminowała prawdzie rolnictwo. Trzeba na to spojrzeć pod tym kątem, że jest to zakłócenie dla rozwoju wsi – dodał.

Rozmówca TV Trwam zwrócił uwagę na fundusze, które Unia Europejska chce przekazać na poprawę dobrostanu zwierząt.

– Unia Europejska proponuje bardzo duże fundusze na to, aby poprawiać dobrostan zwierząt. Dopiero co doszliśmy do porozumienia w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej na lata 2021-2027. Będą bardzo dobre programy i duże fundusze dla rolników, którzy będą chcieli stosować bardziej zrównoważone praktyki rolnicze. Uprzemysłowienie wsi poszło w naprawdę złym kierunku i to szkodzi rolnictwu. Chcemy temu położyć kres i zmienić rolnictwo w stronę, która jest bardziej przyjazna dla środowiska i człowieka – mówił komisarz Janusz Wojciechowski.

Istnieją obawy, że planowane zmiany wpłyną na ceny żywności.

– Musimy postawić na krótkie łańcuchy dostaw. Koszty żywności nie wynikają z rolnictwa i tego, jak się produkuje żywność. Wpływa na nie to, że trzeba ją bardzo daleko wozić. W całej Europie średnio każda porcja żywności – zanim trafi na stół – przejeżdża 180 kilometrów. Rolnictwo powinno zaopatrywać najbliższy obszar, a dopiero w dalszym kierunku eksport. Strategia „od pola do stołu” jest przede wszystkim rozwojem lokalnej produkcji, przetwórstwa – powiedział polityk.

– Plan, który przygotowujemy w UE, jest czymś, co ma uratować małe i średnie gospodarstwa rodzinne oraz dać im możliwość rozwoju. Rolnictwo ekologiczne jest wielką szansą dla małych i średnich gospodarstw w Polsce – podsumował komisarz Janusz Wojciechowski.

Najpóźniej na początku 2022 roku mają ruszyć konsultacje ws. przepisów likwidujących chów klatkowy. [więcej] Plany Komisji Europejskiej w tej sprawie to odpowiedź na europejską inicjatywę obywatelską pod hasłem „Zakończmy epokę klatek”, którą poparło blisko 1 mln 400 tys. obywateli krajów Unii Europejskiej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl