fot. twitter.com/JacekPodgorski

[TYLKO U NAS] J. Podgórski: W przypadku rolniczego handlu detalicznego można uzyskać dofinansowanie do 50-ciu proc. kosztów kwalifikowanych. To nie są małe pieniądze  i warto się o nie postarać

W przypadku rolniczego handlu detalicznego, czy jak się przyjęło u rolników sprzedaży bezpośredniej, można uzyskać dofinansowanie do 50-ciu proc. kosztów kwalifikowanych na takie inwestycje, jak chociażby przechowywanie towaru, transport czy budowa budynków inwentarskich. To nie są małe pieniądze dla gospodarstw rolnych, a warto się o nie postarać, tym bardziej że nabór w ramach wsparcia inwestycji przetwarzania produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój (bo tak dokładnie to działanie się nazywa) został przez Agencję przedłużony do 28 stycznia 2022 rokupowiedział Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Rolnicy od 2022 roku mogą bezpłatnie sprzedawać swoje produkty na targowiskach w piątki i soboty. Samorządy są zobowiązane, by wyznaczyć gospodarzom takie miejsca. [czytaj więcej]

 

Gość Radia Maryja wskazał, że przybywa rolników, którzy sięgają po sprzedaż bezpośrednią. [więcej]

– Jest ich coraz więcej, jednak niestety te liczby wciąż nie robią jeszcze wrażenia. Jeżeli porównamy liczbę rolników prowadzących rolniczy handel detaliczny z ogólną ilością gospodarstw rolnych w Polsce, to niestety wypada to słabo. W Polsce mamy między jeden milion a półtora miliona gospodarstw rolnych. Rolniczym handlem detalicznym, w odniesieniu do produktów zwierzęcych bądź mieszanych zawierających także produkty pochodzenia zwierzęcego, zajmuje się zaledwie nieco ok. 12 tys. podmiotów. Jeżeli przyjrzymy się tym, które kontrolowane są przez Główny Inspektorat Sanitarny, to tych podmiotów jest zaledwie półtora tysiąca. Są to podmioty, które zajmują się żywnością pochodzenia niezwierzęcego, czyli wyłącznie roślinnego podkreślił dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Należy zwrócić uwagę, że wiele podmiotów, które aktualnie zajmują się rolniczym handlem detalicznym to pszczelarze, którzy „sprzedają nieprzetworzone produkty pszczele oraz ok. trzech tysięcy gospodarstw zajmujących się sprzedażą jaj”.

– Zostaje nam tak naprawdę bardzo niewielka grupa rolników, którzy wykorzystywaliby inne możliwości, które rolniczy handel detaliczny stwarza. A stwarza on możliwości wiele, ponieważ jest to chyba na razie najcelniejsza ustawa, której celem jest maksymalne skrócenie łańcucha handlowego. Ustawa o rolniczym handlu detalicznym miała swoje początki, kiedy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Jej pomysłodawcy chcieli „wyciągnąć’ rolników ze szponów wielkiej sieci sklepów i sprawić, żeby nie byli oni uzależnieni od niskich cen, które tego typu podmioty (sklepy czy skupy) oferowały za produkty, które rolnik może sam wytworzyć i sprzedać. To funkcjonuje. Natomiast cały czas elementem, który kuleje, jest jej promocja – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

Jacek Podgórski wskazał, że warto uświadomić, szczególnie rolników, którzy posiadają małe gospodarstwa, by skorzystali z przepisów, bo są one stworzone z korzyścią dla nich.

– Zapewniają one im coś w rodzaju parasola ochronnego. Produkty są chronione prawem, muszą spełniać pewne normy i rolnik nie naraża się na ryzyko, podobnie jak konsument, który kupuje. (…) Przepisy po rozszerzeniu funkcjonowaniu ustawy w grudniu 2021 roku są bardzo zachęcające, bo zwolnione z podatku są przychody pochodzące z rolniczego handlu detalicznego o wartości do 100 tys. zł rocznie. To jest naprawdę dużo. Myślę, że niewiele gospodarstw rolnych (szczególnie małych gospodarstw) będzie w stanie aż takie przychody osiągnąć, więc praktycznie jest to sprzedaż zupełnie nieopodatkowana, a bezpieczniejsza i prowadzona zgodnie z prawem, o czym rolnicy powinni pamiętać – wskazał dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.  

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od rodników o wsparcie ich inwestycji, które również obejmują rolniczy handel detaliczny.

– W przypadku rolniczego handlu detalicznego, czy jak się przyjęło u rolników sprzedaży bezpośredniej, można uzyskać dofinansowanie do 50-ciu proc. kosztów kwalifikowanych na takie inwestycje, jak chociażby przechowywanie towaru, transport czy budowa budynków inwentarskich. To nie są małe pieniądze dla gospodarstw rolnych, a warto się o nie postarać, tym bardziej że nabór w ramach wsparcia inwestycji przetwarzania produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój (bo tak dokładnie to działanie się nazywa) został przez Agencję przedłużony do 28 stycznia 2022 roku. Ustawa po zmianach daje rolnikom dużo szersze pole manewru, ponieważ mogą oni prowadzić handel detaliczny (we współpracy) poprzez takie podmioty jak sklepy, stołówki czy restauracje na terytorium całego kraju – podkreślił gość Radia Maryja.   

W Europie Zachodniej takie rozwiązania funkcjonują już od dawna i sprawdzają się, a rolnicy z nich korzystają.

– Dla Instytutu Gospodarki Rolnej rolniczy handel detaliczny jest przyczynkiem do budowania szerokiej świadomości na temat już nie tyle patriotyzmu konsumenckiego, co patriotyzmu konsumenckiego w bardzo wąskim ujęciu lokalnym. To jest pewien trend, który jest bardzo silny w Niemczech, Austrii czy we Francji. Tam rzeczywiście tamtejsza ludność nabywa produkty bezpośrednio od rolników i to opłaca się wszystkim stronom – podsumował dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.  

Procedury i formalności w przypadku rolniczego handlu detalicznego (takie było założenie) są niezwykle uproszczone.

Całą rozmowę z udziałem Jacka Podgórskiego z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl