fot. facebook.com

[TYLKO U NAS] J. Podgórski: Europejski Zielony Ład jest pewną pułapką dla polskich rolników

Europejski Zielony Ład, ale również część strategii „od pola do stołu”, jest pewną pułapką dla rolników, którzy wciąż nie uporali się ze skutkami koronawirusa. Potężna prawdopodobnie susza rolnicza jesteśmy po okresie przymrozków i tutaj, jakby na dokładkę, KE stwierdza, że postara się wywrócić do góry nogami cały europejski system rolny mówił Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Unia Europejska planuje wcielić w życie tzw. system zrównoważonej produkcji żywności. Wszystko to w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Zdaniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, są to propozycje wielu haseł. Pod nimi mogą jednak ukrywać się różne zagrożenia dla rolników.

Jak zauważył na antenie Radia Maryja Jacek Podgórski, trudno nie zgodzić się z takimi wątpliwościami.

Europejski Zielony Ład, ale również część strategii „od pola do stołu”, jest pewną pułapką dla polskich rolników. Tak naprawdę największy problem na dziś stanowi czas, w którym ta strategia została zaprezentowana przez Komisję Europejską, ponieważ rolnicy wciąż nie uporali się ze skutkami koronawirusa. Potężna prawdopodobnie susza rolnicza jesteśmy po okresie przymrozków i tutaj, jakby na dokładkę, KE stwierdza, że postara się wywrócić do góry nogami cały europejski system rolny – zaznaczył dyrektor Instytutu Gospodarski Rolnej.

Trzeba powiedzieć, że walka o pewną sprawiedliwość czy klimat ma oczywiście sens, natomiast forma tych zmian, które proponuje KE, musi się zmienić. Dlaczego? Ponieważ zmusza rolników do absolutnego przeformułowania tego, na co pracowano od lat. A mówimy tutaj o takich regulacjach, jak choćby przestawienie się znacznej części rolnictwa europejskiego na rolnictwo ekologiczne. Mówimy o 25 procentach upraw, które obligatoryjnie będą musiały zostać przeznaczone pod produkcję ekologiczną – dodał gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z Jackiem Podgórskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj