fot. Archiwum/PAP/Jerzy Undro

[TYLKO U NAS] J. Olewiński o postulatach dot. zmian w ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej: Chodzi nam o ludzi, którzy bardzo ucierpieli w czasach PRL-u, a dziś żyją w ubóstwie

Żaden z naszych postulatów nie został do tej pory zrealizowany. Głównym punktem jest świadczenie dla osoby represjonowanej, które wynosi 460,50 zł – powiedział Janusz Olewiński, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych, podczas wtorkowych „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wprowadzenia zmian w ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej.

– Żaden z naszych postulatów nie został do tej pory zrealizowany. Głównym punktem jest świadczenie dla osoby represjonowanej, które wynosi 460,50 zł. Ono w żaden sposób nie poprawi bytu osobom, które poświęcili się dla dobra ojczyzny. Chodzi nam o ludzi, którzy bardzo ucierpieli w czasach PRL-u, a dziś żyją w ubóstwie – wskazał gość audycji.

Janusz Olewiński ocenił, że gdyby działacze antykomunistyczni nie walczyli z systemem w czasach PRL-u, dziś żyliby na wyższym poziomie pod względem dorobku materialnego.

– Jest to bardzo przykre. Są osoby, które otrzymują tylko te 460 zł i nie mają żadnych innych dochodów – dodał.

Mimo interwencji w tej sprawie ze strony Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych, do tej pory nie zajęto się odpowiednio tym problemem. Członkowie organizacji nie zaprzestają jednak swoich działań i organizują kolejne akcje. Jednym z wydarzeń jest patriotyczny rajd, który odbywa się w tym roku pod hasłem „Śladami niepodległości”.

– Jesteśmy na patriotycznym rajdzie. Takie spotkania organizujemy już po raz szósty. Odbywały się one w różnych miejscowościach w całej Polsce. W tym roku ma miejsce na Podlasiu. Naszym celem jest upamiętnienie miejsc pamięci narodowej – wyjaśnił prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych.

Uczestnicy rajdu spotkają się również z młodzieżą licealną, by przypomnieć o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Jednak – jak podkreślił gość Radia Maryja – wydarzenie to ma nie tylko charakter historyczny, ale i duchowy.

– Są z nami osoby z całej Polski. Niektórzy biorą udział w rajdzie po raz pierwszy (…). W sumie jest nas ok. 60-70 osób. 15 czerwca jesteśmy umówieni na spotkanie z księdzem biskupem Piotrem Sawczukiem,  ordynariuszem diecezji drohiczyńskiej. W katedrze złożymy akt zawierzenia Najświętszym Sercom Pana Jezusa i Matki Przenajświętszej. Chcemy powierzać nas i nasze rodziny – wskazał Janusz Olewiński.

Rajd rozpoczął się 7 czerwca, a zakończy się 23 czerwca br.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych poinformował o projekcie noweli ustawy odszkodowawczej przygotowanej przez organizację. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej www.internowani-represjonowani.pl.

Cała rozmowa z Januszem Olewińskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj