fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Dobra zmiana inaczej patrzy na sprawy rodzinne, dlatego zrealizowano program „Mama 4 plus”

W tamtej kadencji – za PO-PSL – zwracałem się do ówczesnego rządu o takie rozwiązania jak program „Mama 4 plus”. W tej kadencji 3-krotnie składałem oświadczenia czy interpelacje senackie w tym zakresie, aż wreszcie ten pomysł się przebił. Został on zrealizowany dzięki nowemu spojrzeniu na sprawy społeczne i rodzinne, jaki rząd dobrej zmiany proponuje – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja senator PiS Jan Maria Jackowski.

Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym – „Mama 4 plus”. Ustawa przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

To jest dobra wiadomość dla kilkudziesięciu tysięcy matek, które urodziły 4 lub więcej dzieci i nie były w stanie łączyć obowiązków domowych z pracą zawodową i nie były w stanie wypracować 20 lat składkowych, ażeby uzyskać chociażby najniższą emeryturę. Chodzi o to, by te osoby miały minimalną formę zabezpieczenia emerytalnego. Stąd pojawił się pomysł, aby takie mamy zostały objęte emeryturą, nawet jeżeli nie przepracowały one tych 20 lat czy w ogóle nie pracowały zawodowo – powiedział Jan Maria Jackowski.

Od dawna postulowałem o to, by uhonorować matki, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci – dodał.

Ta idea była postulowana przez wiele środowisk prorodzinnych. Pisałem o tym pomyśle już w 2007 r. w książce „Czas rodzin”. W tamtej kadencji – za PO-PSL – zwracałem się do ówczesnego rządu o takie rozwiązania. W tej kadencji 3-krotnie składałem oświadczenia czy interpelacje senackie w tym zakresie, aż wreszcie ten pomysł się przebił. Został on zrealizowany dzięki nowemu spojrzeniu na sprawy społeczne i rodzinne, jaki rząd dobrej zmiany proponuje – wskazał senator PiS.

Jest to zupełne novum, ponieważ wprowadza poszanowanie przez państwo matek – a więc jest to podkreślenie roli rodziny – zwrócił uwagę polityk.

Jest to poszanowanie rodziny nie tylko jako źródła życia i miłości, ale również rodziny, w której tworzony jest ludzki kapitał, a więc przyszły obywatel, przyszły przedsiębiorca, naukowiec, inżynier, pracownik, kapłan – przyszłość narodu. A ponieważ mamy dramatyczną sytuację demograficzną – mimo, że ona uległa minimalnej poprawie – w Polsce nie ma zastępowalności pokoleń, to powoduje, że wyzwania demograficzne mają kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski – zaznaczył Jan Maria Jackowski.

Jest deklaracja ze strony ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, że w przyszłości ten program będzie ulegał ewolucjom, jednak na ten moment byłoby to zbyt duże obciążenie dla budżetu państwa – mówił gość Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Jana Marii Jackowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl