[TYLKO U NAS] J. Kanthak o podpisaniu przez prezydenta noweli ustaw sądowych: Ta ustawa zapewnia bezpieczeństwo porządku prawnego w postaci zakazu podważania statutu sędziego

Wyborcy i społeczeństwo oczekuje dalszej reformy wymiaru sprawiedliwości. To jest słyszalne na wszystkich spotkaniach, które odbywają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Polacy naprawdę zasługują na sprawiedliwe i sprawne sądy, a ta ustawa zapewnia bezpieczeństwo porządku prawnego w postaci zakazu podważania statutu sędziego – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł PiS Jan Kanthak, odnosząc się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw sądowych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Poinformował o tym jego rzecznik Błażej Spychalski.

W ocenie posła Jana Kanthaka, decyzja prezydenta zostanie odebrana z bardzo pozytywnym efektem.

– Wyborcy i społeczeństwo oczekuje dalszej reformy wymiaru sprawiedliwości. To jest słyszalne na wszystkich spotkaniach, które odbywają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Polacy naprawdę zasługują na sprawiedliwe i sprawne sądy, a ta ustawa zapewnia bezpieczeństwo porządku prawnego w postaci zakazu podważania statutu sędziego. Jednym słowem można powiedzieć, że nie będzie możliwości podważania wyroków i wprowadzania chaosu i anarchii w systemie wymiaru sprawiedliwości – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Podpisanie przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw sądownych skrytykowali przedstawiciele opozycji oraz część środowiska sędziowskiego. Przewodniczący PO Borys Budka napisał na Twitterze, że „decyzja prezydenta jest kwintesencją niesamodzielności i wpisania się w antyobywatelską i antyeuropejską politykę PiS. To kolejny krok w zagwarantowaniu obozowi władzy bezkarności, a Polsce – absolutnego chaosu w sądownictwie”.

– Część środowiska sędziowskiego jest przeciwna jakiejkolwiek reformie. To najlepiej określił sam Andrzej Rzepliński, kiedy jeszcze Prawo i Sprawiedliwość nie rządziło i wtedy mógł mówić to, co naprawdę uważał. Prof. Rzepliński powiedział, że jeśli chce się przeprowadzić prawdziwą reformę sądownictwa, to trzeba sądownictwo wyrwać z rąk sędziów, żeby sami o sobie nie decydowali, bo taka władza wewnątrz własnego środowiska prowadzi do patologii, czego przez wiele lat byliśmy świadkami – zauważył Jan Kanthak.

Uchwalona 20 grudnia ub. roku nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl