fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] J. Brudziński: Rezolucja PE i wszystkie ataki na Polskę są niezgodne z traktatami unijnymi

Traktaty unijne stanowią wyraźnie, że kompetencją państw narodowych jest regulacja dot. wymiaru sprawiedliwości, więc rezolucja Parlamentu Europejskiego i wszystkie ataki skierowane na Polskę są niezgodne z traktatami unijnymi – powiedział w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja europoseł Joachim Brudziński.

Parlament Europejski w czwartek przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech. Stwierdzono w niej, że sytuacja w obu państwach się pogarsza, dlatego Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej powinny wykorzystać dostępne narzędzia, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

– Wyznacznikiem praworządności i normalności jest sytuacja, jaka miała miejsce w Paryżu, gdzie protestujących adwokatów francuska policja niezwykle brutalnie i z pełną agresją usunęła z sądu apelacyjnego. (…) Kolejny spektakl pod adresem Polski w Parlamencie Europejskim rozpętali (…) głównie europosłowie z frakcji lewicowych, przy znakomitym udziale Polaków. To coś zdumiewającego. Są różne debaty w PE, czasami wymierzone w poszczególne kraje, ale nigdy nie zdarzyło się, aby europarlamentarzyści z państw, które są obiektem debat, atakowali własny kraj – powiedział europoseł.

W tej rezolucji, która na szczęście nie ma mocy wiążącej, jest zawarte wezwanie, żeby w ramach arbitralnego uznawania praworządności w danym państwie, można było to państwo karać finansowo, odbierając środki unijne – kontynuował gość Radia Maryja.

– To wbrew wszelkim obowiązującym traktatom w Unii Europejskiej. Nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi, bo kto będzie decydował o tym, czy praworządność w danym państwie jest łamana, czy też nie jest? Wszystkie regulacje, które zostały zastosowane wobec wymiaru sprawiedliwości, są zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Traktaty unijne stanowią wyraźnie, że kompetencją państw narodowych jest regulacja dot. wymiaru sprawiedliwości, więc ta rezolucja i wszystkie ataki są niezgodne z traktatami unijnymi. To jest też tak, że przedstawiciele państw tzw. starej UE (…) uzurpują sobie prawo do tego, aby arbitralnie stwierdzać, że są państwa równe i równiejsze. To też jest wbrew obowiązującym traktatom unijnym – zaznaczył Joachim Brudziński.

Europoseł zauważył, że „tutaj chodzi o jeden element. Są nim wybory z 2015 roku, podczas których Polacy zdecydowali, że rząd będzie tworzony przez Prawo i Sprawiedliwość”.

– To jest tak naprawdę powód tego szaleństwa, z którym mamy do czynienia. Podczas debaty, która miała miejsce w PE, zwróciłem się wprost do przedstawicieli tych grup politycznych, które dzisiaj atakują polski rząd, gdzie byli wtedy – gdy u władzy byli ich sojusznicy – kiedy strzelano do polskich górników? Gdzie byli, kiedy poprzez tzw. akcję „Widelec”  wymierzoną w Bogu ducha winnych kibiców – której kryptonim wziął się stąd, że przy jednym z kibiców znaleziono (plastikowy – red.) widelec – ponad 700 osób zostało bezprawnie zatrzymanych? (…) Najgorsze jest to, że w świat idzie sygnał, że w Polsce dzieje się coś w złego, a całe zło sprowadza się do tego, że Polacy czują się bezpiecznie – wskazał polityk.

Cała rozmowa z europosłem Joachimem Brudzińskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj