fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] H. Kowalczyk: Polska jest bezpieczna żywnościowo. Ważne jest, żebyśmy nie zamykali oczu na niebezpieczeństwo głodu w krajach Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu

Bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejszym bezpieczeństwem, na które patrzymy w tym momencie (…). W obecnym czasie trudno mówić o bezpieczeństwie żywnościowym, pomijając to, co dzieje się na Ukrainie i odpowiedzialności Polski za bezpieczeństwo żywnościowe Europy i świata. To, że Polska jest bezpieczna żywnościowo, powtarzam wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Świadczy o tym to, że Polska ma bardzo dużą produkcję żywności, iż mamy znaczący eksport żywności za ubiegły rok. Mamy ogromny margines bezpieczeństwa, jeśli chodzi o ilość żywności produkowanej przez polskich rolników. Ważne jest, żebyśmy nie zamykali oczu na niebezpieczeństwo głodu w krajach Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, podczas konferencji „Bezpieczeństwo gospodarcze Polski” zorganizowanej w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo gospodarcze Polski”. Wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, wygłosił podczas niej prelekcję pt. „Bezpieczeństwo żywnościowe Polski”.

– Bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejszym bezpieczeństwem, na które patrzymy w tym momencie. Bezpieczeństwo żywnościowe skupia się na kilku rodzajach działań. Chodzi m.in. o niezwykle istotną produkcję rolną, która jest oparta na gospodarstwach rodzinnych. Rzeczywiście, w momencie w którym przechodzimy trudności, gdy rolnictwo przeżywa kryzysy, rząd Zjednoczonej Prawicy wspiera gospodarstwa, zwłaszcza gospodarstwa rodzinne. Wszelka pomoc, która była stosowana – choćby ostatnia pomoc do zakupu nawozów – stanowi element bezpieczeństwa żywnościowego. Lękaliśmy się, że w momencie gdy ceny na rynku światowym gazu wzrosły wielokrotnie, kiedy ceny nawozów także musiały znaczącą wzrosnąć, aby rolnicy nie rezygnowali ze stosowania nawozów i nie groziło to zmniejszeniem plonów – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa odniósł się również do projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

– W tej chwili następuje zdecydowana przebudowa Planu Strategicznego dla WPR idąca w kierunku wsparcia dla gospodarstw małych, rodzinnych. Wsparcie jest nastawione na kompleksowe prowadzenie produkcji rolnej, a więc produkcja rolna łącznie z hodowlą (…). To element, który także powinien podnieść bezpieczeństwo żywnościowe. Wspomniane bezpieczeństwo żywnościowe jest niezwykle istotne, jeśli patrzymy na dywersyfikację upraw oraz dochodów. Ono wpływa jednocześnie na bezpieczeństwo ekonomicznie, bo patrząc na to, że rolnicy mają zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe, to oni muszą czuć się bezpieczni ekonomicznie. To bardzo istotne, aby tak przekierować zarówno pomoc krajową, jak i pomoc europejską, by środki finansowe były kierowane właśnie do gospodarstw rodzinnych, które prowadzą wieloraką, zrównoważoną, ale także różnorodną produkcję rolną powiązaną z hodowlą – powiedział prelegent.

Istotną rolę w dbaniu o bezpieczeństwo żywnościowe ma odgrywać Polska Grupa Spożywcza. Wicepremier Henryk Kowalczyk dodał, że konieczna jest również pomoc dla przetwórstwa.

– Polska Grupa Spożywcza ma być stabilizatorem cen. Ważne jest, aby wartość dodana została w polskim rolnictwie i na polskiej wsi. Do tego dochodzi istotne wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Wspólnej Polityki Rolnej dla małego przetwórstwa lokalnego. Tutaj limity, które proponujemy, są limitami w wysokości kilku milionów złotych na przetwórnie lokalne. Będziemy mogli dofinansować po kilka przetwórni w każdym powiecie, a jest to bardzo istotne dla lokalnego rynku – oznajmił gość konferencji „Bezpieczeństwo gospodarcze Polski”.

Stabilną sytuacją cieszy się polskie mleczarstwo.

– Mleczarstwo jest najlepiej zorganizowanym rynkiem. Dzieje się tak dlatego, że przetwórstwo mleka jest skupione głównie w rękach rolników poprzez spółdzielnie mleczarskie. To jest tajemnica sukcesu polskiego mleczarstwa. Znajduje się ono w rękach prywatnych polskiego kapitału. To dlatego mleczarstwo nie podlega aż takim perturbacjom, jakim podlegają inne rynki rolne, w których bardzo często dominuje kapitał zachodni, który jest nastawiony tylko na zysk wykorzystujący każdą sytuację trudną dla rolnika – zaakcentował polityk.

Duże zawirowania na rynku światowym wywołała wojna rozpoczęta przez Władimira Putina.

– W obecnym czasie trudno mówić o bezpieczeństwie żywnościowym, pomijając to, co dzieje się na Ukrainie i odpowiedzialności Polski za bezpieczeństwo żywnościowe Europy i świata. To, że Polska jest bezpieczna żywnościowo, powtarzam wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Świadczy o tym to, że Polska ma bardzo dużą produkcję żywności, iż mamy znaczący eksport żywności za ubiegły rok. Mamy ogromny margines bezpieczeństwa, jeśli chodzi o ilość żywności produkowanej przez polskich rolników. Ważne jest, żebyśmy nie zamykali oczu na niebezpieczeństwo głodu w krajach Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu. Polska wspiera rolnictwo, szlaki eksportowe i myślę, że zostanie to dokonane w sposób odpowiedzialny, który pozwoli na to, iż jednocześnie sytuacja na polskim rynku będzie bezpieczna, ale także zapewnimy bezpieczeństwo żywnościowe dla świata – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wszystkie materiały z konferencji są dostępne [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl