fot. https://www.facebook.com/AKSiMTorun

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo gospodarcze Polski”

O bezpieczeństwie gospodarczym dyskutowali w sobotę uczestnicy konferencji, która odbyła się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W wydarzeniu wziął udział prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Obecni byli także politycy rządu.

Konferencja dot. bezpieczeństwa gospodarczego Polski jest wspólną inicjatywą Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II oraz Izby Gospodarczo-Handlowej Rynku Spożywczego. Dyskusję otworzył założyciel i dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Redemptorysta przypomniał, by w gospodarce nie zapominać o człowieku; troszczyć się o niego, by coraz bardziej stawał się człowiekiem.

– Osoba przed rzeczą. Duch przed materią. Etyka przed techniką – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk.

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, mówił o bezpieczeństwie żywności. Zwrócił uwagę, że współcześnie to Rosja próbuje uderzać w ten obszar, czego ofiarą może paść nawet 50 mln ludzi w Afryce. Były premier zaznaczył, że Polska chce brać udział w działaniach, które wspomogą eksport ukraińskiego zboża, by uniknąć destabilizacji poprzez nowy kryzys migracyjny. Jak zaznaczył, dla dobra państwa potrzebne jest utrzymanie polskiej wsi w jej tradycyjnym kształcie.

– To znaczy wsi opartej o rodzinne gospodarstwa rolne. Mamy do czynienia z ekspansją wielkiej własności rolnej – oznajmił Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński tłumaczył, że za sprawą ekspansji wielkiej własności rolnej rośnie zagrożenie degradacji człowieka. Dlatego – jak dodał – oczkiem w głowie obozu rządzącego powinno być wsparcie dla małych i średnich gospodarstw.

– Tylko dobrze funkcjonujące rodzinne gospodarstwa rolne mogą zapewnić właściwą produkcję żywności – zaakcentował prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Potwierdzają to dane, jakie przywołał unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski. Zaznaczył, że w skali świata gospodarstwa do 2 ha zajmują 12 proc. ziemi, a produkują 35 proc. żywności. W Polskim modelu największe gospodarstwa, te powyżej 100 ha, stanowią zaledwie 1 proc.

– To jest bardzo dobry model. Dzisiaj najsilniejszym rolniczo krajem w Europie są Włochy, mało kto o tym wie. Średnie gospodarstwo, dokładnie takie jak w Polsce, – 11 hektarów – mówił Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz zwracał uwagę, że Polska – by dorównać Włochom – potrzebuje lokalnego przetwórstwa, na co duży nacisk został położony w Krajowym Planie Odbudowy. Dodał, że równie pilnym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedzi na zapaść w hodowli zwierzęcej. Mimo tego, Polska dziś jest krajem, który jest bezpieczny pod względem żywności. Na pewno nie zmieni się to w najbliższej przyszłości. Według wicepremiera Henryka Kowalczyka, jeśli rolnicy mają zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, muszą czuć się bezpieczni ekonomicznie, a to wymaga właściwego rozdzielania pomocy finansowej.

– To jest bardzo istotne, aby przekierować każdą pomoc zarówno krajową, jaką stosujemy dotychczas, jak i pomoc europejską, czyli w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, aby one były kierowane właśnie do gospodarstw rodzinnych – powiedział Henryk Kowalczyk.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przywołał przykład polskiego mleczarstwa, którego sukces jest oparty o lokalne przetwórstwo będące w polskich rękach. By lepiej dbać o swoje interesy, rolnicy potrzebują państwa, na co zwracał uwagę wicepremier Jacek Sasin. Przekonywał, że to w interesie wsi powstała Krajowa Grupa Spożywcza.

– Musimy ten podmiot rozwijać, aby zbudować duży, realnie oddziałujący na rynek podmiot w sektorze przemysłu rolno-spożywczego. Musimy prowadzić aktywną akwizycję kolejnych podmiotów – podsumował Jacek Sasin.

Wicepremier wyjaśnił, że w obszarze zbożowym państwo ma 10 proc. udziału w rynku, jeśli chodzi o możliwość skupu, magazynowania i przetwórstwa. To budzi niepokój rolników, czy będą mogli skutecznie sprzedać swoje plony. Według szefa resortu aktywów państwo dostrzega tutaj swoją odpowiedzialność i już planuje przejęcie odpowiednich przedsiębiorstw, co ma przynieść korzyść dla wsi.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl