fot. TV Trwam

WSKSiM: Obrony prac dyplomowych na kierunku Polityka ochrony środowiska

Kolejni studenci zakończyli naukę na kierunku Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie. Nabór na następną edycję studiów prowadzi Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Termin zgłoszeń upływa 10 marca.

Motywacje mogą być różne, ale cel ten sam – zakończyć studia z sukcesem.

– To inwestycja w przyszłość – mówi Iwona Marat, absolwentka studiów podyplomowych w WSKSiM.

– Człowiek może też podjąć studia po to, żeby się tylko uszlachetnić – dodaje Krzysztof Grylak, absolwent studiów podyplomowych w WSKSiM.

Studia podyplomowe na kierunku Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie uczą, jak wykorzystywać zasoby przyrodnicze, by te służyły człowiekowi – mówi rektor WSKSiM o. Zdzisław Klafka CSsR.

– Potrzeba nam właśnie tego mądrego patrzenia na przyrodę, w której człowiek jest jednak wciąż w centrum i to jest ta ekologia integralna, gdzie przede wszystkim widzimy człowieka – podkreśla o. Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Człowieka, który wcale nie jest wrogiem przyrody. Zrównoważony rozwój nie oznacza degradacji zasobów przyrodniczych – dodaje prof. Jan Szyszko.

– Wraz z działalnością gospodarczą, wraz z rozwojem gospodarczym, te zasoby przyrodnicze mają być w dobrej kondycji – mówi prof. Jan Szyszko, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zdobytą wiedzę studenci wykorzystywali przygotowując swoje prace dyplomowe.

– Formy, kierunki i zakres aktywności człowieka dla zachowania chronionych gatunków ptaków na terenie miasta, w przypadku mojego miasta – Malborka – mówi Krzysztof Grylak.

– Nowe zasady zarządzania w gospodarce wodnej w świetle ustawy Prawo wodne z 20 lipca 2017 – to z kolei temat pracy Iwony Marat.

Co w praktyce oznaczają tematy studenckich prac?

– Pisali tylko i wyłącznie o jednej rzeczy: w jaki sposób wykorzystać zasoby przyrodnicze do rozwoju gospodarczego, do tworzenia miejsc pracy, do tego, żeby człowiekowi żyło się lepiej, ale równocześnie, żeby te zasoby nie ulegały degradacji – wyjaśnia prof. Jan Szyszko.

Rekrutacja na studia podyplomowe: Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie, wciąż jest otwarta.

– Doświadczamy ogromnego zainteresowania tymi studiami podyplomowymi, dlatego przedłużyliśmy okres rekrutacji do 10 marca z tego właśnie kierunku, który dzisiaj był broniony – mówi o. Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

W ramach studiów organizowane są zajęcia terenowe. Studenci kończą kierunek z wiedzą praktyczną, która pozwala na rozpoznawanie siedlisk przyrodniczych, gleb czy gatunków ptaków. Zatrudnienie można znaleźć na szczeblu samorządowym oraz w instytucjach centralnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj