fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Gen. R. Polko o zaognieniu konfliktu na linii Palestyna-Izrael: Eskalacja bardzo niepokoi, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że nie mamy do czynienia z niczym nadzwyczajnym

Eskalacja bardzo niepokoi, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że nie mamy do czynienia z niczym nadzwyczajnym. Właściwie od 25 lat prowadzony jest intensywny proces pokojowy, który na razie nie przyniósł żadnych rozwiązań (…). Izraelska Żelazna Kopuła, która w 90 proc. jest skuteczna, przy tak zmasowanym ataku przepuszcza rakiety, a ludzie giną. Jest to ogromny problem – powiedział gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Gen. Roman Polko odniósł się do eskalacji konfliktu na linii Palestyna-Izrael.

– Eskalacja bardzo niepokoi, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że nie mamy do czynienia z niczym nadzwyczajnym. Właściwie od 25 lat prowadzony jest intensywny proces pokojowy, który na razie nie przyniósł żadnych rozwiązań (…). Izraelska Żelazna Kopuła, która w 90 proc. jest skuteczna, przy tak zmasowanym ataku przepuszcza rakiety, a ludzie giną. Jest to ogromny problem. Ostatnia eskalacja pokrywa się z czasem ramadanu, więc kiedy mamy do czynienia ze świętami religijnymi, to zamiast myśleć o pokoju, strony nasilają konflikt – mówił były dowódca Jednostki Wojskowej GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Konflikt Izraelitów z Palestyńczykami trwa od kilkudziesięciu lat.

– Konflikt jest porażający, bo de facto ciągnie się od II wojny światowej i czasu, kiedy Brytyjski Mandat Palestyny został przekształcony w Jordanię, a w 1967 roku doszło do Wojny Sześciodniowej, po której z kolei Izrael przejął Zachodni Brzeg. W 1994 roku utworzono autonomię Strefy Gazy. To wszystko nie prowadzi do rozwiązań. Palestyna chce własnego państwa. W konflikcie nie pomogli politycy, bo oni na terytorium Izraela często rozgrywają własne interesy na Bliskim Wschodzie – zaznaczył gość Radia Maryja.

Problemem jest to, że światowe mocarstwa w konflikcie na Bliskim Wschodzie upatrują realizację własnych interesów.

– Społeczność międzynarodowa powinna usiąść przy stole i przemówić do rozumu. Nie można prowadzić zakulisowych gier, a jednocześnie udawać, że się mówi o pokoju. Problem leży w terytoriach, które Izrael zajął po wojnie sześciodniowej, z czym Palestyńczycy nie chcą się pogodzić. Kolejną kwestią jest różnica w poziomie życia na terenach Zachodniego Brzegu a samego Izraela. Wszyscy na tym tracą – podsumował gen. Roman Polko.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem gen. Romana Polko można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj