fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Rok 2020 – jeżeli chodzi o Unię Europejską – na pewno zamknie się głęboką recesją

Redukcja emisji CO2 jest ideą Unii Europejskiej, natomiast świat nie specjalnie się tym przejmuje. […] Znajdujemy się obecnie w specyficznej sytuacji. Gospodarki światowe dotknięte są skutkami pandemii koronawirusa. Rok 2020 jeżeli chodzi o UE na pewno zamknie się głęboką recesją powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała zwiększenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku z obecnie zakładanych 40 proc. do co najmniej 55 proc. [więcej tutaj]

Zdaniem dr. Zbigniewa Kuźmiuka, takie działanie ma ułatwić Unii Europejskiej dojście do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Oczywiście są to bardzo ambitne założenia. Redukcja CO2 jest ideą UE, natomiast świat nie specjalnie się tym przejmuje. Co prawda zawarto porozumienie paryskie, ale tak się składa, że Stany Zjednoczone opuściły szeregi tego porozumienia dość demonstracyjnie. Chiny mają je realizować dopiero od 2030 roku, zaś Rosja i Indie również w tym nie uczestniczą mam na myśli największych emitentów. UE emituje ok. 10 proc. światowej emisji CO2 i nawet, gdyby udało się to zredukować do zera, to i tak zmiany klimatyczne dalej by postępowały – powiedział gość Radia Maryja.

Jak zauważył europoseł Prawa i Sprawiedliwości, choć propozycja Ursuli von der Leyen spotkała się z uznaniem Parlamentu Europejskiego, tak naprawdę o  tym, co dzieje się w UE, ciągle decydują szefowie rządów.

Moim zdaniem Rada UE takich celów nie przyjmie. […] Znajdujemy się obecnie w specyficznej sytuacji. Gospodarki światowe dotknięte są skutkami pandemii koronawirusa. Rok 2020 jeżeli chodzi o UE na pewno zamknie się głęboką recesją – stwierdził polityk.

Rzeczywistość gospodarcza i społeczna będzie na tyle skrzeczała w każdym kraju członkowskim UE, że szefowie rządów skupią się przede wszystkim na jak najszybszej odbudowie gospodarek. Na to w pierwszej kolejności potrzebne są pieniądze – dodał rozmówca.

Warto przypomnieć że obecnie jednym ze sztandarowych programów KE jest Europejski Zielony Ład. Ma on sprawić, że do 2050 roku UE będzie neutralna klimatycznie.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Zbigniewa Kuźmiuka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj