fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Działania KE ws. reformy sądownictwa w Polsce prowadzą donikąd

W kwestii dotyczącej reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości jesteśmy konsekwentni.  (…) Działania Komisji Europejskiej w tej sprawie są drogą donikąd. To rozsadzanie Unii Europejskiej od środka powiedział w sobotnich „Aktualnościach dnia” dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista i poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczącej zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym należy uznać za bezzasadne – wynika z treści dokumentu przekazanego w piątek przez Polskę do KE.

Jak mówił dr Zbigniew Kuźmiuk na antenie Radia Maryja, rząd ma nie tylko prawo, ale i obowiązek reformować polski wymiar sprawiedliwości, stąd takie, a nie inne stanowisko w tej sprawie.

Mimo że KE od początku reforma się nie podobała, jesteśmy w tej sprawie konsekwentni. Krok po kroku tę reformę realizujemy. Naturalnie, to wyjaśnienie nie będzie dla Komisji wystarczające, tu nie ma żadnego zaskoczenia, bo przecież nie o praworządność w tej kwestii chodzi. Bardziej chodzi o to, aby przywołać Polskę do porządku, żebyśmy nie stawiali się jej i nie organizowali wokół siebie innych krajów, np. Węgry, które będą mogły przeciwstawić się tym pomysłom forsowanym przez KE – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Generalna myśl jest taka: Polska i Węgry zgromadzają wokół siebie inne państwa europejskie, mają nośne społecznie pomysły na reformę Unii Europejskiej, na związane z tym najważniejsze problemy. One się różnią od tych pomysłów ze strony europejskiego establishmentu, więc zarówno nas, jak i Węgry przywołują do porządku. Najlepiej stawiając je pod pręgieżem Trybunału Sprawiedliwości UE, który wymierzałby kary i ustawiał te kraje do kąta. To niestety jest droga donikąd. To rozsadzanie UE od środka – dodał poseł do Parlamentu Europejskiego.

Przypomnijmy, że 14 sierpnia bieżącego roku KE wszczęła drugi etap procedury ws. Polski o naruszenie zobowiązań traktatowych poprzez naruszenie niezależności Sądu Najwyższego. Kolejnym krokiem KE może być złożenie skargi do TSUE.

Całość rozmowy z udziałem dr. Zbigniewa Kuźmiuka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj