[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: W lutym 1919 roku bolszewicy ogłaszają plan o nazwie „Operacja Wisła”. Sama nazwa mówi o tym, że miała to być ekspansja na Polskę

W lutym 1919 roku bolszewicy ogłaszają plan o nazwie „Operacja Wisła”. Sama nazwa mówi o tym, że miała to być ekspansja na Polskę, a później w 1920 roku głównodowodzący wojsk armii radzieckiej wydał rozkaz ataku na Europę. Piłsudski zaś za głównego wroga uważał Rosję – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog, w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam.

Dr Krzysztof Kawęcki podkreślił, że kwestia wschodniej granicy RP została zaniedbana na Konferencji Wersalskiej.

– Nowy porządek po zakończeniu I wojny światowej był ustalany na konferencji w Wersalu. Ona trwała od 19 stycznia 1919 roku do 8 czerwca tego samego roku, trwała więc pół roku. W tej konferencji brała udział delegacja polska z Romanem Dmowskim i Ignacym Paderewskim na czele. Tam ustalano nowy porządek, przy czym nie wszystko, jeśli chodzi o Polskę, zostało ustalone. Mam tutaj na myśli przede wszystkim granicę wschodnią i ład w Europie Środkowej i Wschodniej, który trzeba było po prostu wywalczyć i  to zbrojnie – powiedział gość TV Trwam.

Jednym z potencjalnych sojuszników Polski przeciwko bolszewikom stał się ukraiński polityk Symon Wasylowycz Petlura, prezydent Ukraińskiej Republiki Ludowej.

– Niestety były bardzo podzielone opinie w ukraińskiej ówczesnej klasie politycznej i była bardzo duża niechęć do Polski, a Polacy byli traktowani wręcz jako okupanci. Z kolei Symon Wasylowycz Petlura nie cieszył się aż tak dużym poparciem znacznej części nie tylko społeczeństwa ukraińskiego, ale również polityków ukraińskich, stąd też udział militarny Ukrainy co prawda miał swój udział w tej ofensywie przeciwko bolszewikom, ale to przede wszystkim strona polska wzięła na siebie główny ciężar tej walki. Zgodnie z tym właśnie nastąpiła ta ofensywa na Kijów, który 7 maja został zdobyty – wskazał politolog.

Dr Krzysztof Kawęcki zwrócił uwagę na wzajemny stosunek ówczesnej Rosji i polskiego przywódcy Józefa Piłsudskiego.

– W lutym 1919 roku bolszewicy ogłaszają plan o nazwie „Operacja Wisła”. Sama nazwa mówi o tym, że miała to być ekspansja na Polskę, a później w 1920 roku głównodowodzący wojsk armii radzieckiej wydał rozkaz ataku na Europę. Piłsudski zaś za głównego wroga uważał Rosję i twierdził, że bolszewizm to jest taki rak, który dotyka organizm Rosji i może ją bardzo osłabić – podsumował gość „Rozmów niedokończonych”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl