fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz o infodemii: jedyną skuteczną bronią przeciwstawiającą się fake newsom jest ich obnażanie

Większość fake newsów o koronawirusie była propagowana i uwiarygadniana przez polityków opozycji i sprzyjających im dziennikarzy – zaznaczyła w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W związku z trwającą epidemią pojawiło się zjawisko, jakim jest infodemia. Autorka felietonu wyjaśniła, że jest to „zalew informacji fałszywych i manipulatorskich dotyczących pandemii”.

– Infodemia została zdefiniowana już przez Światową Organizację Zdrowia. Wymowna jest także geneza tego słowa. Infodemia, czyli połączenie słów: informacja i pandemia – powiedziała dr Jolanta Hajdasz.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wskazała, że aby móc zrozumieć to zjawisko, należy  uświadomić sobie, że przez wszystkie miesiące tego roku zalewają nas informacje dotyczące koronawirusa.

– Znalezione informacje są często sprzeczne. Wiele osób nie potrafi odróżnić prawdy od fałszu, kłamstwa i manipulacji od rzetelnego opisu i dobrej rady. Niestety wszyscy jesteśmy bezbronni wobec zalewu fake newsów. Jedynym lekarstwem jest prawda i obnażanie publicznie głoszonych kłamstw i manipulacji – zaznaczyła.

Dr Jolanta Hajdasz zachęciła, by zwrócić uwagę na analizy Fundacji Reduta Dobrego Imienia, która opublikowała w tym tygodniu raport na temat fake newsów w Polsce w czasie pandemii.

– W raporcie przedstawiono szereg przykładów fałszywych informacji pojawiających się od początku koronawirusa w naszym kraju. Najwięcej fake newsów było na Twitterze. Najbardziej szokuje fakt, że monitorowane treści w większości okazały się zwykłymi kłamstwami, które lawinowo rozprzestrzeniały się w opinii publicznej. Jak piszą autorzy raportu, większość fake newsów o koronawirusie była propagowana i uwiarygadniana przez polityków opozycji i sprzyjających im dziennikarzy – podkreśliła dr Jolanta Hajdasz.

Najobszerniejsza część raportu stanowi przegląd najbardziej typowych fake newsów stosowanych w czasie pandemii. Twórcy raportu odnieśli się także do roli tzw. memów oraz szyderczych żartów na temat koronawirusa i działań rządu.

– Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że ulubionym bohaterem tego rodzaju satyry był i jest Jarosław Kaczyński – oceniła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Autorka felietonu podkreśliła, że w Polsce nie ma profesjonalnych sił państwowych, które zajmują się neutralizacją działalności wytwórców fake newsów.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl