fot. twitter.com/MC_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Dr B. Wróblewski: Sprawa polityki prorodzinnej jest dla nas ważna ze względu na przekonania. Rodzina jest najlepszym miejscem, gdzie człowiek może się rozwijać, realizować i żyć

Sprawa polityki prorodzinnej jest dla nas ważna ze względu na przekonania. Jest to sprawa fundamentalna dla funkcjonowania społeczeństwa. Rodzina jest najlepszym miejscem, gdzie człowiek może się rozwijać, realizować, żyć, ale jest także argument praktyczny. Polska jest w trudnej sytuacji demograficznej i prawdopodobnie w perspektywie 10, 20, 30 lat to właśnie demografia jest i będzie największym wyzwaniem stającym przed naszym krajem – mówił dr Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości proponują ustawę pod hasłem „Samorząd dla rodziny”. Projekt ma jednoznacznie przesądzić, że samorządy mogą zajmować się polityką prorodzinną oraz pozwoli stworzyć kopalnię pomysłów, z których mogłyby korzystać także władze na szczeblu centralnym. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że w nowy 2021 rok rozpoczynamy z nowym projektem konserwatywnych posłów Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym polityki prorodzinnej w samorządach (w gminach, w powiatach, w województwach).

– Ustawa jest związana z tym, że dotychczas sprawa nie była uregulowana, co wywoływało różnego rodzaju kontrowersje prawne. Kwestionowano m.in. prawo organów samorządu terytorialnego (jednostek samorządu terytorialnego) do podejmowania różnych działań w obszarze polityki prorodzinnej. Chcemy to zmienić. Uważamy, że polityka prorodzinna jest jednym z ważniejszych obszarów działania państwa i jest to obszar szczególnego zainteresowania, szczególnej uwagi Prawa i Sprawiedliwości. Chcemy tę lukę wypełnić, stąd projekt ustawy, który przygotowaliśmy – powiedział polityk.

https://twitter.com/PiotrUscinski/status/1346106114857951234

Głównym autorem nowego projektu ustawy o polityce prorodzinnej „Samorząd dla rodziny” jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Uściński.

– Pomagała mu grupa posłów szczególnie uwrażliwionych na sprawy dotyczące rodziny. W poniedziałek w Sejmie został złożony nowy projekt o polityce prorodzinnej – poinformował dr Bartłomiej Wróblewski.  

https://twitter.com/PiotrUscinski/status/1346214431311749123

Poseł Prawa i Sprawiedliwości wskazał, że nie sądzi, by projekt „Samorząd dla rodziny” został odebrany jako kontrowersyjny.

– Projekt już uzyskał wewnętrzną aprobatę władz Prawa i Sprawiedliwości. Myślę, że jest to projekt oczekiwany i jest obiektywna potrzeba regulacji. Jest wiele argumentów za tym. Polityka prorodzinna ma swoje podstawy w Konstytucji RP. Art. 18 konstytucji mówi o szczególnej opiece państwa nad małżeństwem, rodziną, macierzyństwem oraz rodzicielstwem. W niektórych innych ustawach podobny zapis jak w konstytucji jest rozwijany w różny sposób. Jest mnóstwo działań podejmowanych np. przez ministerstwo rodziny. Uważamy, zgodnie z zasadą subsydiarności, że działania prorodzinne mogłyby podejmować samorządy. Jest to ustawa wolnościowa i ona nic samorządom nie nakazuje, ona tylko stwarza możliwości podejmowania szerszych działań wspierających rodziny. Sprawa polityki prorodzinnej jest dla nas ważna ze względu na nasze przekonania. Jest to sprawa fundamentalna dla funkcjonowania społeczeństwa. Rodzina jest najlepszym miejscem, gdzie człowiek może się rozwijać, realizować, żyć, ale jest także argument praktyczny. Polska jest w [trudnej sytuacji demograficznej] i prawdopodobnie w perspektywie 10, 20, 30 lat to właśnie demografia jest i będzie największym wyzwaniem stającym przed naszym krajem – podkreślił poseł PiS.

Redukcja ograniczeń administracyjnych i zwiększenie subwencji z budżetu państwa – to założenia projektu posłów Prawa i Sprawiedliwości ws. edukacji domowej. Projekt trafił w czerwcu do laski marszałkowskiej. [więcej]

– Jest to sprawa ważna dla niemałej grupy wyborców. Projekt ustawy złożyliśmy latem 2020 roku. Pomogła nam kampania prezydencka i to, że prezydent Andrzej Duda w swej kampanii wsparł idee wzmocnienia edukacji domowej. To projekt, który z jednej strony zakłada rezygnację z pewnych utrudnień administracyjnych, które się obecnie w prawie oświatowym znajdują, a z drugiej strony wsparcie finansowe, które w większym stopniu odpowiada zasadom sprawiedliwości społecznej. (…) Mam nadzieję, że ustawa w kolejnych miesiącach zostanie przyjęta przez Sejm, Senat i wejdzie w życie. Myślę, że to jest ważna rzecz w ogóle, a w ostatnim roku być może jeszcze bardziej, wzrosło znaczenie edukacji domowej. Miliony ludzi w Polsce zderzyło się z sytuacją, że dzieci muszą uczyć się w domu. Myślę, że to też powoduje zrozumienie dla tego rodzaju edukacji, dla takiej formy edukacji. Dzisiaj jest ono większe, niż było przed rokiem – podsumował polityk.           

Całą rozmowę z udziałem dr. Bartłomieja Wróblewskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl