fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr B. Rogalski: Niemcy chcą powrócić do polityki światowej jako supermocarstwo. Do tego celu potrzebna jest im Unia Europejska, a przede wszystkim Traktat Lizboński, który nadał Unii osobowość prawną

Nowy, niemiecko-rosyjski podział Europy, stref wpływów jest dla nas nie do przyjęcia, bo znaleźliśmy się w nieformalnej strefie niemieckich wpływów. Nie jest żadną tajemnicą, że Niemcy chcą powrócić do polityki światowej jako supermocarstwo. Do tego celu potrzebna jest im Unia Europejska, a przede wszystkim Traktat Lizboński, który nadał Unii osobowość prawną. Ten sam dokument jest wykorzystywany przez Niemcy do naciskania na państwa członkowskie, które są zwolennikami „Europy ojczyzn”, czyli takiej wizji Europy, jaka była zakładana przez ojców założycieli – mówił dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dzisiaj żegnamy 2021 rok. To okazja do podsumowania tego okresu z perspektywy geopolitycznej.

– Rok 2021 był rokiem bardzo trudnym z geopolitycznego punktu widzenia. Przyniósł wiele nacisków na Polskę związanych z państwami europejskimi, instytucjami europejskimi, ale także z trudną sytuacją międzynarodową związaną z próbą odnowienia granic z czasu Związku Radzieckiego przez Rosję i Władimira Putina. Wszystkie te okoliczności i wydarzenia mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, nachodzą na siebie i mają wielki wpływ na sytuację, w której Polska się znalazła. Ta sytuacja może jednak zostać przekuta w sukces, jeśli w odpowiedni sposób zareagujemy na wyzwania, które dzisiaj przed nami stoją – wskazał ekspert ds. międzynarodowych.

Kluczowym wydarzeniem w 2021 roku były wybory prezydenckie w USA.

– Zmiana konfiguracji politycznej i akcentów geopolitycznych po zmianie prezydenta USA bez wątpienia stworzyły nową sytuację nie tylko na świecie, ale przede wszystkim w Europie, która jest wykorzystywana w brutalny sposób przez Niemcy i Rosję. Mówimy m.in. o dokończeniu szkodliwego dla Polski i większej części Europy gazociągu Nord Stream 2, szantażu paliwowym, gazowym w wykonaniu Rosji i zakręceniu kurka z gazem na gazociągu Jamalskim (…). Ponadto w Stanach Zjednoczonych administracja prezydenta Joe Bidena zmieniła wektory swojej polityki w Europie. To bardzo mocno odbiło się na naszej pozycji i relacjach z USA. Joe Biden przerwał bardzo dobrą i rozsądną politykę Donalda Trumpa budowania silnej pozycji USA w Europie w oparciu o Polskę i silną pozycję państw Europy Środkowej i Środkowowschodniej. Joe Biden postawił na Niemcy – przypomniał gość Radia Maryja.

– Nowy, niemiecko-rosyjski podział Europy, stref wpływów jest dla nas nie do przyjęcia, bo znaleźliśmy się w nieformalnej strefie niemieckich wpływów. Nie jest żadną tajemnicą, że Niemcy chcą powrócić do polityki światowej jako supermocarstwo. Do tego celu potrzebna jest im Unia Europejska, a przede wszystkim Traktat Lizboński, który nadał Unii osobowość prawną. Ten sam dokument jest wykorzystywany przez Niemcy do naciskania na państwa członkowskie, które są zwolennikami „Europy ojczyzn”, czyli takiej wizji Europy, jaka była zakładana przez ojców założycieli – dodał.

Dr Bogusław Rogalski odniósł się również do kwestii zielonej ideologii obecnej w Unii.

– Fit for 55, czyli przechodzenie do tzw. gospodarki emisyjnej, powinien zostać zawetowany. Jeśli on wejdzie w życie, a rozstrzygnie się to wiosną 2022 roku, Polska stanie się wówczas państwem całkowicie zależnym – głównie od Niemiec – energetycznie i gospodarczo. To jedno z najważniejszych wyzwań, z którym musimy się zmierzyć – mówił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Bogusława Rogalskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl