fot. twitter.com/A_Zapalowski

[TYLKO U NAS] Dr A. Zapałowski: Dla większości mieszkańców Przemyśla jest to niedopuszczalne, żeby osoba, która jawnie jako obywatel Polski zdradziła państwo, miała swoją ulicę w tym mieście

Biskup Kocyłowski błogosławił oddziały SS Galizien, które dokonały kilka miesięcy później licznych mordów na ludności polskiej, wyrzynając wiele wiosek na Kresach Wschodnich. Dla większości mieszkańców Przemyśla jest to niedopuszczalne, żeby osoba, która jawnie jako obywatel Polski zdradziła państwo, miała swoją ulicę w Przemyślu – powiedział historyk dr Andrzej Zapałowski w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Przemyśl przesiąknięty jest sporem o ulicę  greckokatolickiego biskupa Jozafata Kocyłowskiego, który był nazistowskim kolaborantem błogosławiącym żołnierzy SS Galizien. Rada miasta Przemyśla zadecydowała o zmianie nazwy ulicy na ulicę ks. bp. Iwana Śnigurskiego. Z tą decyzją nie zgadza się kuria greckokatolicka, która złożyła skargę do wojewody podkarpackiego.

Dr Andrzej Zapałowski przypomniał, że ul. biskupa Kocyłowskiego zatwierdziły w 2013 roku ówczesne władze Przemyśla.

– Ta ulica została wydzielona z byłej ulicy Katedralnej i byłej ulicy biskupa greckokatolickiego Śnigurskiego. To od razu wywołało bardzo ostre reakcje części społeczeństwa Przemyśla. Zebrano wówczas setki podpisów, które złożono z prośbą, ażeby anulować tę decyzję radnych. Ta decyzja była podyktowana naciskiem kurii greckokatolickiej – wskazał historyk.

Biskup Kocyłowski złamał polskie prawo w dwóch charakterystycznych aktach – podkreślił dr Andrzej Zapałowski.

– Wystąpił po stronie okupanta niemieckiego, nazistów. Mianowicie w 1941 roku uroczyście witał oddziały niemieckie wkraczające do prawobrzeżnego Przemyśla i współuczestniczył w hołdzie dziękczynnym w stosunku do Hitlera za to, co się stało. Drugą sprawą jest to, że w 1943 roku biskup Kocyłowski błogosławił oddziały SS Galizien, które dokonały kilka miesięcy później licznych mordów na ludności polskiej, wyrzynając wiele wiosek na Kresach Wschodnich. Dla większości mieszkańców Przemyśla jest to niedopuszczalne, żeby osoba, która jawnie jako obywatel Polski zdradziła państwo, miała swoją ulicę w Przemyślu – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.


Pod koniec 2019 roku radni z Przemyśla przegłosowali, iż ul. Kocyłowskiego na powrót zmieni nazwę na ul. biskupa Śnigurskiego. Spotkało się to ze sprzeciwem kurii grekokatolickiej.

– Radni w ubiegłym roku w listopadzie przegłosowali zmianę ulicy, czyli powrót tej ulicy do ulicy biskupa Śnigurskiego, który także był biskupem greckokatolickim, więc to nie jest uderzenie w społeczność ukraińską, a kuria greckokatolicka manipuluje w tym uzasadnieniu, bo ona twierdzi, że nie konsultowano z nimi zmiany tej nazwy, co jest absurdalną nieprawdą. Sam byłem na komisji gospodarki rady miejskiej, gdzie przedstawiciel kurii greckokatolickiej siedział i dyskutował na ten temat. Skargę skierowano do sądu administracyjnego, który ją oddalił ze względu na niespójność proceduralną, ale skierował do wojewody podkarpackiego o uchylenie tej uchwały. Wojewoda zaś skierował przed Wielkanocą pismo do prezydenta miasta Przemyśla, żeby się ustosunkował do tej sprawy. W najbliższych dniach zobaczymy, czy wojewoda podejmie decyzje uchylającą tę uchwałę – podsumował dr Andrzej Zapałowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl