fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Dr A. Kozicki: Polski konsul w Norwegii to bohater naszych czasów. Ratował rodziny na dużą skalę

Polski konsul w Norwegii Sławomir Kowalski to swoisty bohater naszych czasów. To człowiek, który idzie pod prąd, nie dba o swoją karierę. Nie oglądając się na ewentualne retorsje wymierzone w swoją osobę – ratował polskie rodziny i to na dużą skalę – podkreślił dr Aleksander Kozicki w rozmowie w TV Trwam.

Polskie MSZ otrzymało z norweskiego ministerstwa spraw zagranicznych notę z wnioskiem o podjęcie przez nasze władze decyzji o odwołaniu konsula Sławomira Kowalskiego do dnia 6 lutego. Sławomir Kowalski wielokrotnie interweniował w sprawach polskich rodzin przed norweskim urzędem Barnevernet. Pomógł aż 150 polskim rodzinom, którym odebrano dzieci. [czytaj więcej]

Dr Aleksander Kozicki wskazał, że kwestia wydalenia polskiego konsula Sławomira Kowalskiego jest kwestią wielowątkową. Pierwszy aspekt to zagadnienie czysto dyplomatyczne. Druga kwestia to zagadnienie społeczne. To drugie jest ważniejsze i ciekawsze z uwagi na to, że mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch filozofii pojmowania praw człowieka i kwestii rodziny – dodał.

– Konsul Kowalski ratował polskie rodziny przed odebraniem im dzieci przez urząd państwowy. Niestety w krajach germańskich mamy do czynienia z przewagą państwa nad obywatelem polegającym na tym, iż ingerencja państwa sięga daleko w głąb życia rodzinnego i często w sposób nieuzasadniony rodzicom zabiera się ich dzieci. Tego rodzaju procederem są objęte rodziny polskie nie tylko w Norwegii. Mieliśmy takie przypadki także w Niemczech czy Szwecji. Konsul Kowalski zachował się tak, jak byśmy sobie życzyli, żeby zawsze działała polska służba konsularna. Nie oglądając się na skutki, ewentualne retorsje wymierzone w swoją osobę – ratował swoistość polskich rodzin i to na dużą skalę. To postawa godna najwyższego uznania – podkreślił politolog.

Rozmówca TV Trwam zaznaczył, że w Norwegii mamy do czynienia z filozofią postchrześcijańską.

– Rodzina nie jest w centrum zainteresowania państwa jako podstawowa komórka społeczna, a kondycja rodziny nie jest brana pod uwagę jako wartość naczelna (…). Konsul Sławomir Kowalski to swoisty bohater naszych czasów. To człowiek, który idzie pod prąd, nie dba o swoją karierę (…). Stał się bohaterem naszego społeczeństwa. Obyśmy mieli takich dyplomatów jak najwięcej, dla których wartością naczelną jest bezpieczeństwo i stabilizacja Polaków poza granicami kraju – powiedział dr Aleksander Kozicki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl