fot. tysol.pl

[TYLKO U NAS] Dr A. Kozicki: Konflikt o przywództwo w opozycji jest konfliktem realnym

Opozycja w Polsce jest podzielona. Elektoraty poszczególnych liderów są w stanie zachowywać się racjonalnie, natomiast konflikt o przywództwo jest konfliktem realnym. To kwestia, która destabilizuje opozycję – zwrócił uwagę w rozmowie z TV Trwam News dr Aleksander Kozicki.

Jedynie zmiana na stanowisku prezydenta Polski może być dla opozycji dobrą wiadomością – powiedział dr Aleksander Kozicki.

Jeśli chodzi o przynajmniej część polskich elit medialnych, to sympatyzują one z opozycją. W tej chwili jesteśmy po wyborach parlamentarnych. Mamy jasną sytuację w Sejmie, jednak złożoną sytuację w Senacie. W związku z tym logika podpowiada już o następnym etapie walki o zmianę sytuacji politycznej w Polsce – czyli o kampanii przed wyborami prezydenckimi. Utrudnienie drogi legislacyjnej poprzez niejasną sytuację w Senacie może się jeszcze pogłębić, jeżeli nastąpi ewentualna zmiana prezydenta Polski. W tej chwili jest to bardzo mało prawdopodobne, natomiast taki scenariusz jest jak najbardziej pożądany w opozycji – zaznaczył politolog.

Opozycja w Polsce jest podzielona – dodał.

Elektoraty poszczególnych liderów są w stanie zachowywać się racjonalnie, natomiast konflikt o przywództwo jest konfliktem realnym. To kwestia, która destabilizuje opozycję. Widać to właśnie teraz, kiedy są wstępne przymiarki. Jeszcze mają odległy czas, by wystawić kandydata na prezydenta. Mamy do czynienia z pewnymi przetasowaniami. Z punktu widzenia opozycji jest to na pewno szkodliwe zjawisko – wskazał rozmówca TV Trwam.

Andrzej Duda jest zdecydowanym faworytem w wyborach prezydenckich – podkreślił dr Aleksander Kozicki.

W Polsce prezydent jest wybierany przez obywateli. Jego wizerunek ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ewentualne preferencje wyborcze. Andrzej Duda ma wiele atutów medialnych – jest człowiekiem młodym, o bardzo dobrej prezencji i dużej łatwości formułowania myśli. To powoduje, że zyskuje w oczach wyborców. Jest to dodatkowy problem, z którym opozycja musi sobie radzić. Jeżeli chcą wyłonić spośród siebie kandydata i nawiązać realną walkę wyborczą, to musi być to człowiek obdarzony podobnymi przymiotami – powiedział politolog.

 

Radiomaryja.pl

drukuj