fot. twitter. com

S. Ławrow: Wycofanie się USA z INF nie byłoby początkiem zimnej wojny

Całkowite wycofanie się USA z układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu nie zwiastowałoby początku nowej zimnej wojny – ocenił w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow cytowany przez agencję RIA.

„Nie sądzę, byśmy mówili o pojawieniu się zimnej wojny. Rozpoczęła się nowa era” – powiedział Siergiej Ławrow.

Waszyngton oficjalnie poinformował Moskwę w sobotę o zawieszeniu przestrzegania INF i rozpoczęciu procedury wycofania się z tego traktatu. USA zapowiedziały wycofanie się z INF za pół roku, jeśli Rosja nie zacznie stosować się do postanowień tego układu. Również w sobotę prezydent Władimir Putin ogłosił, że Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie INF w odpowiedzi na działania USA. Zalecił również zaprzestanie przez resorty obrony i dyplomacji prób inicjowania rozmów z Waszyngtonem na temat tego układu.

USA twierdzą, że wbrew układowi, podpisanemu w 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ówczesnego ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, Rosja weszła w posiadanie nowych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu SSC-8. Rosja odpiera te zarzuty. INF zakazuje sygnatariuszom posiadania lądowych pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl