źródło: Artur Bartoszewicz

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz o przyczynach rekordowego kursu dolara amerykańskiego: Dolar jest „bezpieczną przystanią”. Gdziekolwiek na świecie następuje zawirowanie, wszyscy uciekają do tego, co jest stabilne

Dolar jest „bezpieczną przystanią”. Gdziekolwiek na świecie następuje zawirowanie, rozpoczynają się działania wojenne, zdarzenia nadzwyczajne, wówczas wszyscy uciekają do tego, co jest dla nich bardziej znane, zrozumiałe i stabilne. Dodatkowo jeszcze polityka fiskalna prowadzona przez Stany Zjednoczone jest odbierana jako bezpieczniejsza – zwrócił uwagę dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wyjaśniając w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja przyczyny rekordowego kursu dolara amerykańskiego.

Kurs dolara amerykańskiego przekroczył „magiczną barierę” pięciu złotych. Dr Artur Bartoszewicz wyjaśnił, jakie może nieść to konsekwencje dla Polaków.

– Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej jest „zwykły zjadacz chleba”. Jeżeli taki zwykły zjadacz chleba miałby zobowiązania w dolarach, a zarabiałby w polskim złotym, to rzeczywiście koszt długu natychmiast by wzrósł – wskazał ekonomista.

Jest to jednak bardzo specyficzna sytuacja dotycząca małej części społeczeństwa. Nie znaczy to jednak, że tylko takie osoby ucierpią przez drogiego dolara.

– Sytuacja wygląda następująco: jeżeli ściągamy jakieś towary z zagranicy i płacimy za nie w dolarach, to musimy za nie zapłacić coraz więcej – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Tak się składa, że Polska płaci w dolarach za surowce energetyczne sprowadzane z zagranicy oraz za technologie produkcji.

– Jeżeli dolar jest tak drogi, czyli za dolara zarówno płacimy więcej złotych, ale też przy jego sprzedaży otrzymujemy więcej polskiego złotego, to znaczy, że jeżeli polski eksporter sprzeda dane towary za granicę i transakcja odbywa się w dolarach, wówczas polski złoty zyskuje większą wartość, więc z punktu widzenia eksportu jest to sytuacja ciekawa, korzystna. Osłabienie waluty krajowej daje przewagę przy działaniu eksportowym, ale niestety bardzo zwiększa koszt działalności importowej, czyli ściągania towarów do kraju – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Zaznaczył, że wzrost kursu dolara do pięciu złotych jest co prawda wydarzeniem na skalę historyczną, ale z punktu widzenia przeciętnego Polaka może być jedynie krótkim, niewiele znaczącym epizodem.

– Ważne będzie bardziej to, po jakich cenach i w jakim momencie będziemy zakupywać surowce – te surowce, które służą nam przede wszystkim do wytwarzania energii, ciepła – podkreślił dr Artur Bartoszewicz.

Ekonomista oznajmił, że na razie nie ma prognoz, które wskazywałyby na umocnienie złotego w najbliższym czasie. Prędzej możliwa będzie stabilizacja. Wyjaśnił też, dlaczego dolar ulega tak znacznemu wzmocnieniu.

– Dolar jest „bezpieczną przystanią”. Gdziekolwiek na świecie następuje zawirowanie, rozpoczynają się działania wojenne, zdarzenia nadzwyczajne, wówczas wszyscy uciekają do tego, co jest dla nich bardziej znane, zrozumiałe i stabilne. Dodatkowo jeszcze polityka fiskalna prowadzona przez Stany Zjednoczone jest odbierana jako bezpieczniejsza, stabilniejsza i  bardziej przewidywalna, a to, co się dzieje w Europie – niekoniecznie – mówił gość „Aktualności dnia”.

Wskazał, że Polska spóźniła się z prawidłową polityką pieniężną, przez co nie była odbierana prawidłowo i przewidywalnie przez rynek. Podobnie sprawy miały się w Europie, gdzie obniżenie kursu euro w stosunku do dolara świadczy o tym, że rynek ten jest traktowany jako mniej stabilny i mniej przewidywalny od rynku amerykańskiego.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl