fot. facebook/dominik tarczyński

[TYLKO U NAS] D. Tarczyński: Kiedy pojawiały się kryzysy, wiara się odnawiała

Wielokrotnie w kryzysach, które pojawiały się na świecie, wiara się odnawiała. Oczywiście handel wróci po jakimś czasie do swojego biegu. Gospodarki będą się podnosić z wielkim trudem, ale ten element duchowy jest bardzo ważny – zaznaczył w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński.

Pandemia koronawirusa zbiegła się w czasie z debatą nt. przyszłego kształtu Unii Europejskiej. Jak podkreślił europoseł Dominik Tarczyński, Wspólnota „nie zdaje egzaminu”.

– Nawet nie podejmuje prób, aby do tego egzaminu podejść. Okazało się, że państwa narodowe są tymi, które muszą radzić sobie same. Parlament Europejski już po pierwszych sygnałach został opuszczony przez urzędników. Tak naprawdę siedziba w Brukseli i Strasburgu była opustoszała, a także procedury, które mamy – to wszystko pokazało wielki strach i poczucie bezsilności. Mam wrażenie, że UE wszystkie swoje działania chce opierać na pieniądzach, które wcale nie są duże. Chce przekazać pieniądze i powiedzieć: „Róbcie sobie, co chcecie” – wskazał polityk.

Gość Radia Maryja zauważył, że „powinny zostać podjęte strukturalne, systemowe działania, które obejmowałyby państwa Unii Europejskiej, o której mówi się przecież, że jest jednością”.

– Takich procedur nie mamy. Co więcej, tak naprawdę UE nie przekazała żadnego eurocenta do państw członkowskich, przynajmniej do Polski żadne pieniądze nie wpłynęły, pomimo tego, że mamy zabezpieczoną największą kwotę – ponad 7 mld euro. Jestem zasmucony tym, że ten wielki mechanizm nie jest w stanie podjąć decyzji systemowej – powiedział Dominik Tarczyński.

Na pytanie o to, w jaki sposób pandemia wpłynie na przyszłość Europy, europoseł odpowiedział, że „Europa, którą znaliśmy, już nie istnieje”.

– Świat, jaki znaliśmy, już nie istnieje. Ta pandemia nie jest zwykłym wirusem. To zagrożenie, którego świat nie widział. Stany Zjednoczone przeżywają największy kryzys, większy niż ten z lat 20. XX wieku. Wszystkie tendencje, jeżeli chodzi o rynki finansowe, się załamały. (…) Wielokrotnie w kryzysach, które pojawiały się na świecie, wiara się odnawiała. Oczywiście handel wróci po jakimś czasie do swojego biegu. Gospodarki będą się podnosić z wielkim trudem, ale ten element duchowy jest bardzo ważny – podkreślił polityk.

Cała rozmowa z europosłem Dominikiem Tarczyńskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj