fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] D. Sobków o szczycie szefów rządów państw V4 w Katowicach: Jest to wspaniała okazja dla czterech krajów do koordynacji swojej polityki zagranicznej

Jest to wspaniała okazja dla czterech krajów do koordynacji swojej polityki zagranicznej. Grupa Wyszehradzka bardzo dobrze wypełnia tę formułę. Spotykanie się najważniejszych polityków V4 w swoim gronie jest istotne. (…) To buduje dobry klimat i pokazuje, że jest to żywa formuła, a region Europy Środkowowschodniej ciągle zaznacza swoją niezależność polityczną – mówił Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Katowicach odbędzie się dziś szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Będzie to zwieńczenie polskiej rocznej prezydencji w zrzeszeniu. Do wydarzenia odniósł się Dariusz Sobków.

– Jest to wspaniała okazja dla czterech krajów do koordynacji swojej polityki zagranicznej. Grupa Wyszehradzka bardzo dobrze wypełnia tę formułę. Spotykanie się najważniejszych polityków V4 w swoim gronie jest istotne. (…) To buduje dobry klimat i pokazuje, że jest to żywa formuła, a region Europy Środkowowschodniej ciągle zaznacza swoją niezależność polityczną. W aspekcie konsultacyjnym Grupa Wyszehradzka działa bardzo dobrze. Widać to po konkretnych działaniach dotyczących chociażby cyfryzacji – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej zwrócił uwagę, iż Polska jest liderem w V4, jeśli chodzi o cyfryzację.

– Jeśli patrzymy na ilość spraw, którą można obsłużyć cyfrowo, to Polska jest liderem. Polska ma się czym chwalić, jeśli idzie o rozbudowanie technologii w administracji tzw. GovTech, czyli w jaki sposób obywatel może kontaktować się z administracją poprzez komputer. Polska sprzedaje dużo programów komputerowych, jeśli chodzi o cyfryzację, kontakt z administracją. Dla samych urzędników bardzo wygodne jest to, że mogą kontaktować się z obywatelem poprzez platformy cyfrowe – powiedział gość Radia Maryja.

Grupa Wyszehradzka istnieje już 30 lat. Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że były i są rzeczy, które można było przez ten czas zrobić lepiej.

– Należałoby oczekiwać większej współpracy finansowej, gospodarczej, chociażby w kwestii negocjacji transportowych. (…) Kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunia są potęgami, jeśli idzie o logistykę. Mamy bardzo duży potencjał i bazę w tym zakresie. Nasze ciężarówki wypełniają lukę w usługach w całej Europie. To ukryte potęgi, o których my często nie mówimy, a które istnieją. O Grupie Wyszehradzkiej nie słyszymy w Brukseli. Mówi się o niej w krajach należących do V4. Wypadałoby, żeby stanowić blok polityczny w czasie negocjacji dot. bardzo konkretnych spraw – mówił Dariusz Sobków.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Dariusza Sobkowa można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj