[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Połączenie Orlenu z Lotosem wzmocni Lotos; Wybrzeże na tym nie straci

Połączenie PKN Orlen z Lotosem wzmocni bezpieczeństwo paliwowe Polski, ale również i sam Lotos. Nie prawdjest również to, że Wybrzeże na tym straci. Lotos jako spółka zależna zostaje na Wybrzeżu, więc podatki będą płacone na Wybrzeżu – powiedział w wywiadzie dla TV Trwam Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Daniel Obajtek wskazał, co jest największym wyzwaniem dla prezesa największej polskiej spółki.

Największym wyzwaniem w tym momencie jest to, aby Polacy czuli się bezpiecznie. Orlen to gigant paliwowy. Po drugie, cały czas musimy pracować tak, aby spółka miała jak najlepsze wyniki, by dyscyplinować odpowiednio kadrę, by cały czas dążyła do bycia lepszym – wskazał prezes PKN Orlen.

Rozmówca TV Trwam odniósł się również do ewentualnego przejęcia Lotosu przez Orlen.

To jest bardzo ważne wydarzenie. O tym się mówiło od ponad 15 lat, ale nikt z tym nic nie robił. Nie było siły woli, by to zrobić. Próbuje się tą propozycją rozgrywać, że jest to monopolizacja, co jest nieprawdą. Są też inne marki w Polsce. To połączenie usprawni nasze działania, skoncentruje rynek paliwowy. To wzmocni bezpieczeństwo paliwowe państwa i pozwoli na uzyskanie dodatkowych synergii, szczególnie przy zakupie ropy. Zatem zdecydowanie usprawniłoby to pewne procesy. Takie synergie na całym świecie już dawno przeprowadzono. My nie wymyśliliśmy jakiegoś modelu, którego się nie stosuje – zaznaczył Daniel Obajtek.

Jak dodał, proces połączenia wzmocni również Lotos.

Jest to proces ważny zarówno dla PKN Orlen, jak i dla Lotosu. To wzmacnia Lotos. To nie jest tak, że Lotos będzie osłabiony przez to połączenie. Dziwią mnie protesty w tej sprawie. Wszyscy prezesi, którzy byli prezesami w Orlenie – mowa o osobach o różnych frakcjach politycznych – z zadowoleniem przyjęli informację, że Orlen zakupi aktywa Lotosu. Z zadowoleniem zostało to również przyjęte przez giełdę. Ktoś widocznie chce na tym ugrać jakiś interes polityczny, który jest zupełnie sprzeczny z interesem państwa i który jest zupełnie sprzeczny z interesem PKN Orlen i bezpieczeństwa paliwowego. Jeżeli każdy taki argument wykorzystuje się, by robić brudną politykę, to jest to nieprawda. Nie prawdą jest również to, że Wybrzeże na tym straci. Lotos jako spółka zależna zostaje na Wybrzeżu, więc podatki będą płacone na Wybrzeżu – powiedział Daniel Obajtek.

Orlen to nie tylko firma zajmująca się rafinerią – wskazał prezes spółki.

W dzisiejszym świecie nie da się biznesu zrobić tylko na paliwie. Orlen ma wiele dodatkowych gałęzi – przemysł petrochemiczny, przemysł nawozowy, branża energetyczna. Posiadamy źródła wytwórcze energii. Zatem posiadamy wiele gałęzi, które mogą się uzupełniać – zaznaczył gość TV Trwam.

 

RIRM

drukuj