[TYLKO U NAS] Min. Z. Ziobro: Materiał dowodowy wskazuje na liczne zarzuty kryminalne stawiane sekretarzowi generalnemu PO

Zapoznawałem się z analizami sprawy dokonywanymi w Prokuraturze Krajowej. Analizy te ponad wszelką wątpliwość wskazują, że jest bardzo obszerny materiał dowodowy wskazujący na liczne zarzuty kryminalne stawiane panu Gawłowskiemu, sekretarzowi generalnemu Platformy Obywatelskiej – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prokurator Generalny odniósł się również do zmian prawnych w zakresie obrony koniecznej.

Jeżeli dobrze interpretować dzisiejsze prawo, to wyraźnie ono mówi, że obrona konieczna jest instytucją samoistną. Nie ma tam wymogu subsydiarności, czyli nie ma sytuacji, w której wymaga się, aby zastosować tę obronę tylko wtedy, kiedy nie ma innej sposobności, aby uniknąć zagrożenia. Tak jak jest w przypadku wyższej konieczności – powiedział Zbigniew Ziobro.

Stan wyższej konieczności dotyczy sytuacji, że chcemy się ratować przed katastrofą i np. nie ma innego wyjścia, więc poświęcamy samochód sąsiada. Jest to usprawiedliwione tylko wtedy, kiedy nie ma innego sposobu na wyjście z zagrożenia – wskazał Prokurator Generalny.

Gość „Polskiego punktu widzenia” odniósł się również do zmian prawnych w zakresie obrony koniecznej i wskazał, że broniący swojego mienia nie może być w żaden sposób limitowany prawnie – musi mieć przewagę.

Obrona konieczna dotyczy sytuacji, kiedy bronimy dobro prawnie chronione. Może to być zdrowie, życie oraz mienie. Możemy użyć środków, które dalece przekraczają swą siłą siłę agresji napastnika. Broniący się nie może być limitowany i dostosowywać swojej obrony do bandyty. To broniący się musi mieć przewagę nad bandytą – dodał minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro podał przykład obrony koniecznej, w której interweniował i umorzył śledztwo na korzyść broniącego własnego mienia.

Trzech bandytów profesjonalnie przygotowało napad na właściciela kantoru. Zaskoczyli go, uderzyli, obezwładnili, zabrali pieniądze i chcieli wyrwać broń. Właściciel kantoru, w ramach obrony koniecznej, oddał za uciekającymi samochodem sprawcami cztery strzały z pistoletu. Prokuratura prowadziła postępowanie utartym szlakiem, że właściciel kantoru przekroczył granice obrony koniecznej. Kazałem akta tej sprawy ściągnąć, przeanalizować i wydałem polecenie – zgodne z moim przekonaniem – że tenże właściciel kantoru miał prawo strzelać do bandytów, ponieważ oni dopuścili się bardzo ciężkiego przestępstwa. Mało tego, oni nadal byli we władaniu jego pieniędzy – chodzi o kwotę ponad 100 tys. zł. Właściciel kantoru używając broni, którą legalnie posiadał, miał prawo stanąć w obronie tego mienia, które też jest wartością chronioną. (…) Uważam, że bandyta, napadając, ściąga sam na siebie ryzyko, w tym wypadku postrzelenia. Dlatego poleciłem umorzyć to postepowanie – zaznaczył gość TV Trwam.

Zbigniew Ziobro odniósł się również do aresztowania sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego. Jak przyznał, akta tej sprawy są bardzo obszerne.

Zapoznawałem się z analizami tej sprawy dokonywanymi w Prokuraturze Krajowej. Analizy te ponad wszelką wątpliwość wskazują, że jest bardzo obszerny materiał dowodowy wskazujący na liczne zarzuty kryminalne stawiane panu Gawłowskiemu. Są one różnej natury; począwszy od zarzutów korupcyjnych – to nie jest tylko jeden zarzut, a chodzi o setki tysięcy złotych – poprzez drobiazgi, jakim jest przyjmowanie np. zegarków za spore kwoty, po plagiat. W toku są również inne czynności procesowe – wskazał Zbigniew Ziobro.

Zastosowanie w tej sprawie tymczasowego aresztowania było jak najbardziej zasadne. W sprawach o wiele mniejszej wadze zatrzymuje się podejrzanych – dodał.

Rodzi się pytanie, czy wszyscy są równi wobec prawa w Polsce. Jeżeli chcemy na to pytanie odpowiedzieć twierdząco, to nie sposób było uniknąć środka, jakim jest tymczasowe aresztowanie. W sprawach nieporównywalnie mniejszej wagi przestępstw korupcyjnych regularnie stosowane są tymczasowe aresztowania – powiedział minister sprawiedliwości.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem Zbigniewa Ziobro można zobaczyć [tutaj].

 

RIRM

drukuj