fot. TT/Dariusz Matecki

[TYLKO U NAS] D. Matecki o profanacji symboli religijnych: Musimy podkreślać całościowo, że to nie są pojedyncze przypadki, tylko nagonka na Kościół. Śmiało można to nazwać chrystianofobią 

Zostanie stworzona lista przejawów agresji na katolików, która będzie również przetłumaczona na język angielski i trafi nie tylko do polskich polityków, ale również m.in. do europarlamentarzystów, tak aby pokazać, (…) że fala prześladowań w Europie rośnie i trzeba z nią stanowczo walczyć – powiedział Dariusz Matecki, prezes fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, radny Szczecina z Solidarnej Polski, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Jeden z przypadków profanacji symboli religijnych miał miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Robert N. który zniszczył figurę Maryi, znajdującą się na terenie parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie – otrzymał wyrok. Sprawca został skazany na rok pozbawienia wolności.

– Wyrok jest bardzo satysfakcjonujący, ponieważ jest to jeden z tego typu wyroków, gdzie za art. 196 Kodeksu karnego wymierzono karę bezwzględnego więzienia. Ten człowiek został skazany na rok pozbawienia wolności. Sąd orzekł również nawiązkę na 2 tys. złotych na rzecz parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie. Mam nadzieję, że to jest dobra prognoza na przyszłość i jednocześnie coś, co przestraszy kolejne osoby przed dokonywaniem podobnych dewastacji – powiedział prezes fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

Jak dodał Dariusz Matecki, w tym konkretnym przypadku w Szczecinie, fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu interweniowała od samego początku.

– Od razu pojechaliśmy do parafii. Braliśmy udział w całym procesie. To jest ważne, aby monitorować przebieg sprawy i brać udział w postępowaniu jako organizacja społeczna – podkreślił prezes fundacji.

Radny Szczecina wskazał również, że w przeciągu ostatnich dwóch tygodni dewastacji i profanacji było bardzo wiele.

– Droga Krzyżowa na ulicy Kalwaryjskiej w Jerzmanowicach cała zdewastowana i wygląda jak gruzowisko. Jeden z krzyży pocięty piłą spalinową, a liny podtrzymujące duży krzyż porozcinane nożycami. Każdy krzyż, każda figurka, każdy obrazek zostały tam zniszczone – zaznaczył Dariusz Matecki.

Z kolei w Piekarach Śląskich grupa osób po libacji alkoholowej zniszczyła nowo wyremontowaną, za setki tysięcy złotych, kapliczkę.

– Te osoby zostały nagrane na monitoringu (…). Również moja fundacja i stowarzyszenie „Fidei Defensor” nagłaśniały tę sprawę i wskazywały wizerunki tych osób. Między innymi, dzięki temu udało się ustalić ich tożsamości. Te osoby zostały już przesłuchane. Mam nadzieję, że poniosą odpowiedzialność finansową i karną za to, co zrobiły – zaznaczył gość Radia Maryja.

Jak wskazał Dariusz Matecki, najważniejsze w przypadku, gdy zauważymy dewastację, dobrze jest, aby zgłosić ją organom ścigania lub stowarzyszeniu „Fidei Defensor”, które działa w Szczecinie, bądź fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

– Dlaczego warto o tym mówić? (…) Po to, aby pokazywać, że słowa posła Platformy Obywatelskiej, Sławomira Nitrasa, wygłoszone na współorganizowanym przez Niemców „Campusie Polska”, dotyczącym opiłowywania katolików z ich przywilejów, w ciągu ostatnich miesięcy przybierają na sile. Te słowa, które ten poseł wypowiedział, materializują się w postaci dewastacji i profanacji symboli religijnych, aktów agresji wymierzonych w Kościół, katolików, osoby duchowne. Musimy podkreślać całościowo, że to nie są pojedyncze przypadki, tylko nagonka na Kościół. To jest coś, co śmiało można nazwać chrystianofobią – podkreślił prezes fundacji.

Całość audycji „Aktualności Dnia” Można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl