fot. PAP/Darek Delmanowicz

[TYLKO U NAS] B. Kownacki: Targi w Kielcach pokazały ogromny potencjał polskiego przemysłu obronnego

Nie możemy oczywiście jeszcze mówić o potędze polskiego przemysłu obronnego, bo on dopiero raczkuje, po latach niszczenia go przez poprzednie ekipy rządzące, ale już widać ten ogromny potencjał – powiedział w piątkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja były wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Poseł PiS odniósł się do zakończonego w piątek XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

W kieleckich targach udział wzięło ponad 600 wystawców z 31 krajów. Jak powiedział Bartosz Kownacki, było to bardzo ważne wydarzenie z punktu widzenia całego systemu bezpieczeństwa państwa oraz przemysłu zbrojeniowego.

Trzeba sobie uświadomić, że targi, które od ponad ćwierć wieku są w Kielcach organizowane, są trzecimi co do wielkości targami w Europie. Ustępujemy jedynie targom w Londynie i Paryżu. Jest to ogromne osiągnięcie. To powoduje, że na targi do Kielc zjeżdżają przedstawiciele niemalże wszystkich państw świata, które dysponują liczącą się armią. Spotykają się tu przemysły z całego świata i z roku na rok ilość wystawców jest coraz większa. W tym dużą część stanowią wystawcy z Polski. Są wśród nich firmy prywatne, jak i – co ważne – państwowe, jak Polska Grupa Zbrojeniowa, czyli ten nasz jeszcze raczkujący holding obronny, który ma przed sobą dużą pracę do wykonania, ale jest szansą do odbudowy polskiej armii i rozwoju przy tym polskiej gospodarki – zaznaczył były wiceminister obrony narodowej.

Skoro w trakcie targów przyjeżdża tak wiele znamienitości – delegacje na szczeblu ministra, wiceministra czy dowódcy generalnego – to znaczy, że te targi wiele znaczą – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Rozmowy przeprowadzane są na konkretne tematy. Niezmiernie istotne jest, że polscy ministrowie i dowódcy rekomendują swoim partnerom zza granicy zakup polskiego uzbrojenia. Co równie ważne, jest czas na dyskusje o bezpieczeństwie – podkreślił Bartosz Kownacki.

Salon przemysłu obronnego w Kielcach pokazał ogromny potencjał polskiego przemysłu – dodał.

Nie możemy oczywiście jeszcze mówić o potędze polskiego przemysłu obronnego, bo on dopiero raczkuje, po latach niszczenia go przez poprzednie ekipy rządzące, ale już widać ten ogromny potencjał. Mamy znakomite zakłady w Tarnowie, Warszawie, jest Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. na Wybrzeżu – jest szereg zakładów w Polsce, które mają ogromny potencjał – powiedział Bartosz Kownacki.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Bartosza Kownackiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj