fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] A. Szymański: Dużą rolę w formowaniu NSZZ „Solidarność” odegrał ks. Jerzy Popiełuszko. Często nas integrował

Istotną rolę w historycznych wydarzeniach 1980 roku odegrała Huta Warszawa, która jako pierwsza fabryka w stolicy podjęła strajk solidarnościowy, popierając protest Stoczni Gdańskiej. Ważnym momentem podczas strajku była Msza św. odprawiona przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. „To było wielkie wydarzenie, bo wcześniej nie do pomyślenia było, żeby na teren komunistycznego zakładu  mógł wejść kapłan. Ks. Jerzy odegrał dużą rolę w formowaniu się NSZZ „Solidarność”, często nas integrował – powiedział Adam Szymański, dokumentalista NSZZ „Solidarność” w Hucie Warszawa, podczas programu „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Mija 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Umożliwiły one powstanie Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność” i zapoczątkowały proces, który zmienił Polskę i Europę. Istotną rolę w historycznych wydarzeniach 1980 roku odegrała Huta Warszawa, która jako pierwsza fabryka w stolicy podjęła strajk solidarnościowy, popierając strajk Stoczni Gdańskiej.

– Huta była jak matka. Była tam szkoła, wyższa uczelnia, szpital, przychodnie, ośrodki sportowe, świniarnia, dział zieleni, dział mieszkaniowy – wszystko – wymienia Adam Szymański.

Zdaniem gościa „Polskiego punktu widzenia” główną przyczyną zatrudniania się w Hucie Warszawa były wysokie płace i możliwość otrzymania mieszkania, o które było ciężko w latach PRL-u.

Podwyżki w zakładzie były sposobem na uciszenie wszelkich strajków i buntów. Huta Warszawa w opinii publicznej uchodziła za zakład w pełni partyjny. Na 10 tysięcy pracowników prawie 29 proc. stanowiły osoby związane z partią. Organizacja strajku nie była więc łatwa do przeprowadzenia.

Sytuacja zmieniła się jednak 28 sierpnia, kiedy do robotników huty zaczęły docierać informacje o strajku na Wybrzeżu.

– 28 sierpnia na wydziale W-48 kolega Seweryn Jaworski i Jan Gutowski stwierdzili, że trzeba spróbować wesprzeć tych strajkujących na Wybrzeżu. Po kilku rozmowach przekonali innych kolegów i z Jerzym Watsonem zaplanowali, że po kończącym się wytopie (…) ogłosi strajk – wyjaśnia Adam Szymański.

Z racji na rozległość zakładu, strajk odbywał się etapami. W sumie wszystkie wydziały zgłosiły ponad 700 postulatów. Jednym z głównych punktów strajkujących było wyrażenie zgody na organizacje niezależnych związków zawodowych.

– Jednym z punktów było wysłanie delegacji do Gdańska, gdzie odbywały się rozmowy z premierem Jagielskim, aby wesprzeć strajkujących robotników z Wybrzeża – mówi dokumentalista NSZZ „Solidarność”.

Ważnym wydarzeniem podczas strajków była Msza św. odprawiona przez błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę.

– Ksiądz Jerzy przyjechał do huty, ale wcześniej przyjechało jeszcze dwóch innych księży z parafii św. Marii Magdaleny: ks. Andrzej Kołodziej i ks. Stanisław Ciąpała. Pierwszą Mszę św. odprawiło trzech księży. Drugą Mszę św. o godzinie 14.30 odprawił już sam ksiądz Jerzy Popiełuszko – opisuje Adam Szymański.

Jak wspomina gość programu, „to wielkie wydarzenie, bo wcześniej nie do pomyślenia było, żeby na teren komunistycznego zakładu  mógł wejść kapłan”.

– Gdy ksiądz Jerzy wchodził na teren huty, ludzie zaczęli bić brawa. Później ks. Jerzy wspominał, ze myślał, iż ktoś za nim szedł i zastanawiał się, dla kogo były te brawa. Obejrzał się, ale to były brawa dla niego – dla księdza, który przekraczał bramę komunistycznego zakładu (…). Ksiądz Jerzy podczas jednego z głosowań został zaproponowany na członka komisji zakładowej „Solidarności”. Był honorowym członkiem komisji zakładowej – dodaje dokumentalista.

Podpisanie Porozumień Sierpniowych było przełomem dla Polaków. Zmieniły się również nastroje pracowników Huty Warszawa. Ludzi połączył jeden cel, którym było stworzenie ogólnopolskiego Niezależnego Związku Zawodowego.

– Zjazd solidarności, który odbył się rok później w sierpniu i październiku, to były pierwsze wolne wybory w PRL-u po roku 1945 – tłumaczy Adam Szymański.

Zdaniem gościa „Polskiego punktu widzenia” dużą rolę w formowaniu się NSZZ „Solidarność” odegrał błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, który jednoczył pracowników Huty Warszawa.

– Ks. Jerzy często nas integrował – podkreśla dokumentalista NSZZ „Solidarność” w Hucie Warszawa.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl