Oświatowa „Solidarność” zaostrza protest

Oświatowa „Solidarność” zaostrza protest ws. sytuacji nauczycieli w polskiej oświacie. Akcja będzie miała charakter informacyjny. Przygotowane zostaną ulotki. Odbędą się również konferencje.

Od 2012 r. wynagrodzenia pracowników oświaty nie są waloryzowane. Mimo, że związkowcy od dłuższego czasu domagają się podwyżki płac, to jednak rząd pozostaje głuchy na ich postulaty.

Dramatyczną sytuacje nauczycieli potwierdza również opublikowany raport KE. Wynika z niego, że wynagrodzenia nauczycieli w UE rosną, jednak nie w Polsce. Domagamy się realnej zmiany. Tymczasem rząd ogranicza się jedynie do lakonicznych obietnic – mówiła Teresa Misiuk, wiceprzewodnicząca  KSOiW.

– Chcemy, żeby przede wszystkim szeroko rozumiana opinia społeczna wreszcie zauważyła, że średni czas pracy nauczycieli wyliczony przez Instytut Badań Edukacyjnych przekracza 46 godzin w tygodniu. W ślad za tym rośnie zakres zadań i obowiązków. Natomiast absolutnie nie odnotowujemy wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Chcemy także pokazać ile rzeczywiście zarabiają nauczyciele w Polsce i pokażemy to na konferencji, która odbędzie się 28 października w Lublinie. Nasza akcja sondażowa pokazała, że jest determinacja do tego, aby przygotować się do akcji strajkowej – powiedziała Teresa Misiuk.

Dodatkowo – jak wskazują związkowcy – Ministerstwo Edukacji Narodowej oszczędza na wybitnych nauczycielach przyznając tylko 79 nagród MEN na cały kraj, tj. 30 proc. w stosunku do lat ubiegłych, gdzie przyznawano ok. 300 nagród MEN rocznie.

RIRM

drukuj