By Stefan Cieślak - Archiwum autora, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6782180

40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

Mija dziś 40 lat od podpisania w Gdańsku Porozumień Sierpniowych. To także rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. W głównych obchodach udział weźmie prezydent Andrzej Duda.

To była prawdziwa fala strajków. Tylko  w sierpniu strajkowało ponad 700 tys. ludzi.

– Od pierwszego lipca to są te pierwsze dni, Ursus, Tczew, Poznań, później mamy pierwszą falę, czyli Świdnik – wyjaśnia dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Do tego m.in. Lublin, Szczecin i Gdańsk. To właśnie tam dokładnie 40 lat temu o godz. 17.00 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej zostało podpisane porozumienie. Zawarła je Strona Rządowa i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy reprezentujący ponad 700 zakładów z całej Polski.

– Władza musiała się cofnąć, ale nigdy nie zaakceptowała przez kolejne 16 miesięcy, aż do wprowadzenia stanu wojennego, tego potężnego, niezależnego ruchu narodu – tłumaczy dr Jarosław Szarek.

Ruchu, który powstał z głodu wolności i marzeń o wolnej Polsce. Tak rodziła się „Solidarność”. W sierpniu 1980 roku utworzenie wolnych, niezależnych związków zawodowych było postulatem numer jeden. Kolejne to m.in. prawo do strajku, budowa pomnika ofiar grudnia 1970 roku, transmisje niedzielnych Mszy św. w Polskim Radiu oraz ograniczenie cenzury.

– Formuje się 21 postulatów – mówi dr Jarosław Szarek.

Dziś w Gdańsku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się główne obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i Powstania NSZZ Solidarność. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 na Placu Solidarności. Później w Bazylice św. Brygidy sprawowana będzie Msza święta.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl