fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] A. Schmidt-Rodziewicz o wizycie u Polaków na Kamczatce: Wielkie wzruszenie i radość rysowała się na ich twarzach

Jako pierwsi polscy parlamentarzyści udaliśmy się na Kamczatkę. Radość i zaskoczenie mieszkających tam Polaków były ogromne. Dla mnie była to także wyczerpująca, ale warta odbycia podróż. Mamy zaproszenie na kolejne spotkanie i na pewno z niego skorzystamy – mówiła w środowych ,,Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą.

Pierwszy raz zdarzyło się, że przedstawiciele polskiego parlamentu udali się na Kamczatkę, aby spotkać się z Polakami na Wschodzie.

– To była trudna, wyczerpująca i wyjątkowa, ale warta odbycia podróż, można powiedzieć bez precedensu, ponieważ żaden polski parlamentarzysta nie dotarł jeszcze na Kamczatkę (…). Byliśmy także na spotkaniu w Irkucku oraz Pietropawłowsku. We wtorek uczestniczyliśmy we Mszy św. w Katedrze Irkuckiej pod przewodnictwem J.E. ks. abp. Cyryla Klimowicza, polskiego ordynariusza największej diecezji na świecie – wskazała Anna Schmidt-Rodziewicz.

Obywatele Polski zza wschodniej granicy byli zaskoczeni wizytą przedstawicieli z Polski.

– Wielkie wzruszenie i radość rysowała się na twarzach tamtejszych mieszkańców. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli parlamentu, nie spodziewali się, że Polska w tak intensywny sposób myśli o nich i stara się rozwiązywać problemy, które dotyczą rodaków na Wschodzie – powiedziała poseł PiS.

Polscy politycy oddali także hołd, upamiętniając miejsca poległych z czasów II wojny światowej.

– Po wtorkowej Mszy św. złożyliśmy kwiaty i oddaliśmy hołd pod symbolicznym pomnikiem ,,Kaplica Pokoju i Pojednania”. Ziemia pod tę kaplicę została przywieziona z 14 obozów koncentracyjnych. Byliśmy także w tzw. rowach śmierci – jest to miejsce pochówku 20 tys. ofiar rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937–1938. Nie wyobrażaliśmy sobie odbycia tej podróży bez upamiętnienia tych miejsc – podkreśliła gość ,,Aktualności dnia”.

Polski rząd chce jak najlepiej opiekować się Polakami poza granicami kraju.

– Za parę dni polski Senat przyjmie kolejną nowelizację ustawy ,,Karta Polaka”. Ta ustawa rozszerza kryteria przyznawania ,,Karty Polaka” na cały świat. Jest to symboliczny gest solidarności i opieki, jaką Polska ma obowiązek sprawować nad ponad 22 mln Polaków mieszkających poza granicami Rzeczypospolitej – zaznaczyła przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą.

Cała rozmowa z Anną Schmidt-Rodziewicz w środowych ,,Aktualnościach Dnia” dostępna jest [tutaj] 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl