fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

[TYLKO U NAS] A. Murawska: Wszyscy, którzy idziemy w Orszaku Trzech Króli, jesteśmy wędrownikami podążającymi do Chrystusa

Wszyscy, którzy idziemy w Orszaku Trzech Króli, jesteśmy wędrownikami podążającymi do Chrystusa. Papież Benedykt XVI, kiedy spotkał się z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, gdzie czczone są relikwie Trzech Króli, powiedział, że zewnętrzna droga Mędrców dobiegła końca, ale teraz zaczyna się droga wewnętrzna. Papież mówił o tym, że nie byłoby tego marszu, inicjatywy Trzech Króli, gdyby nie zostali poruszeni wewnętrznie nadzieją – powiedziała Anna Murawska, reżyser i scenarzysta Orszaku Trzech Króli, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Uroczystość Objawienia Pańskiego to Święto Trzech Króli. Ulicami miast i wsi Polski, ale również poza granicami naszego kraju przejdą liczne orszaki.

– W tym roku Orszak Trzech Króli przemaszeruje w ponad 753 miastach w Polsce oraz w kilku miejscach za granicą naszej ojczyzny. Jeśli chodzi o Europę, to Orszak odbędzie się we Francji, Anglii i w Niemczech. W tych miejscach bardzo często Orszak Trzech Króli inicjowany jest przez Polonię. A jeśli mówimy o dalszych miejscach, to inicjatywa odbędzie się w Afryce: w Kamerunie, Kogo, Rwandzie i Zambii – powiedziała gość Radia Maryja.

Warto zaznaczyć, że Orszak Trzech Króli na innych kontynentach niż Europa jest promowany m.in. przez polskich misjonarzy, którzy służą w różnych rejonach świata.

Orszak Trzech Króli jest tradycją, która przyciąga wielu dorosłych oraz dzieci. Wydarzenie odbywa się od 15 lat. W miastach oraz miejscowościach w Polsce Orszak organizują przede wszystkim domy kultury i parafie. Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli brzmi: „Niechaj prowadzi nas gwiazda”.

– Trochę zainspirowaliśmy się Rokiem kopernikańskim, bo w tym roku przypada 550 lat od narodzin naszego wielkiego astronoma oraz 480. rocznica wydania dzieła „O obrotach ciał niebieskich”, więc chcieliśmy przypomnieć światu, że Mikołaj Kopernik miał ten sam zawód, co mędrcy ze Wschodu i też parzył w niebo. Gwiazda jest głównym tematem, ponieważ zawsze nas prowadziła. Ludowa, piękna gwiazda zawsze szła na czele Orszaku. Orszak to połączenie kolędowania z gwiazdą, z kolędnikami, z tradycją przedstawień jasełkowych (potocznie jasełek), która sięga 800 lat wstecz. Pierwsze jasełka zorganizował św. Franciszek we Włoszech – przypomniała Anna Murawska.

Reżyser i scenarzysta Orszaku Trzech Króli nawiązała również do słów papieża Benedykta XVI, którego żegnaliśmy w czwartek. Ojciec Święty mówił, że Mędrcy prowadzeni przez gwiazdę reprezentują podążanie narodów do Chrystusa.

– Wszyscy, którzy idziemy w Orszaku Trzech Króli, jesteśmy wędrownikami podążającymi do Chrystusa. Papież Benedykt XVI, kiedy spotkał się z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w Niemczech, gdzie czczone są relikwie Trzech Króli, powiedział, że zewnętrzna droga Mędrców dobiegła końca, ale teraz zaczyna się droga wewnętrzna. Papież mówił o tym, że nie byłoby tego marszu, inicjatywy Trzech Króli, gdyby nie zostali poruszeni wewnętrznie nadzieją. (…) Teraz w tym trudnym czasie wojny za naszymi wschodnimi granicami i trudnych okolicznościach życiowych chcemy przypominać całemu światu, że Pan Jezus, rodząc się, przynosi nadzieję, więc Orszak Trzech Króli chce przynieść jak najwięcej radości. U św. Mateusza czytamy, że gdy Mędrcy zobaczyli gwiazdę, bardzo się uradowali, więc też chcemy cieszyć się wszystkimi przedstawieniami, cieszyć się wspólnym kolędowaniem, zapraszać całe rodziny z dziećmi i młodzież, żeby jeszcze raz przeżyć to, co się wydarzyło ponad 2 000 lat temu – wskazała gość audycji „Aktualności dnia”.    

Tradycją również jest to, że uczestnicy Orszaku Trzech Króli przebierają się za postaci świętych bądź maszerują w koronach.

– W tym roku jest rekordowa liczba koron, bo ponad pół miliona zostało wydrukowanych i rozesłanych po miastach i miasteczkach w Polsce. Wydrukowaliśmy również wiele śpiewników, które będą wręczane uczestnikom wydarzenia. W tych śpiewnikach jest kilkanaście polskich kolęd. Śpiewniki w tym roku są ilustrowane pracami plastycznymi dzieci, które w poprzednich latach wysyłały prace plastyczne na konkursy artystyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia – zaznaczyła Anna Murawska.  

Fundacja Orszak Trzech Króli  zaprosiła w tym roku dzieci do napisania listu do Dzieciątka Jezus.

– Zapraszamy do udziału w Orszaku Trzech Króli w każdym wieku, w każdej rasie oraz w każdym zawodzie. Każdy może po prostu dołączyć do Orszaku i przybyć do stajenki, żeby pokłonić się Panu Jezusowi. (…) List do Dzieciątka Jezus to nowa inicjatywa, która pochodzi z Włoch. Wiemy, że dzieci piszą listy do św. Mikołaja i proszą o prezenty, a tym razem chcieliśmy, żeby dzieci napisały listy z intencjami do Pana Jezusa – podsumowała reżyser i scenarzysta Orszaku Trzech Króli.

Listy dzieci do Dzieciątka Jezus można przekazać bezpośrednio do Fundacji Orszak Trzech Króli bądź wysłać na adres mailowy lub korespondencyjny. 2 lutego 2023 r. zostanie odprawiona Msza św., na której zostaną złożone wszystkie intencje najmłodszych.

Całą rozmowę z udziałem Anny Murawskiej z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl