fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Wtorkowy raport to suche fakty. Wnioski będą w raporcie końcowym

To są wyłącznie stwierdzenia suchych faktów. Komisja na tym etapie żadnych wniosków z tego jeszcze nie wyciąga. Ostateczne wnioski będą podane w raporcie końcowym – powiedział Redakcji Informacyjnej Radia Maryja Antoni Macierewicz, odnosząc się do wtorkowego komunikatu tzw. podkomisji smoleńskiej.

W związku z zakończonym przeglądem dowodów oraz analiz Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego wydała we wtorek komunikat, w którym poinformowała, że liczne części samolotu Tu-154M, który uległ katastrofie w drodze do Smoleńska w 2010 r., wykazały obecność materiałów wybuchowych. Ślady te wykryto także na ciele przynajmniej jednej ofiary. [czytaj więcej] Badania zostały przeprowadzone specjalistycznymi urządzeniami, w tym metodą chromatograficzną.

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz podkreślił, że na tym etapie prac nie będą wyciągane wnioski z najnowszych ustaleń.

– To są wyłącznie stwierdzenia suchych faktów. Komisja na tym etapie żadnych wniosków z tego jeszcze nie wyciąga. Jeżeli chodzi o sam przebieg wydarzenia, to raport techniczny jednoznacznie stwierdził po badaniach wraku samolotu – skrzydła i centropłata – że była eksplozja. A co do tych materiałów wybuchowych wszelkie ostateczne wnioski będą podane w raporcie końcowym. Teraz komisja stwierdziła jedynie, iż wśród materiału dowodowego są wskazania na obecność śladów materiałów wybuchowych – powiedział były minister obrony narodowej.

Polityk zwrócił też uwagę, że nie ma dowodów, by znaleziono materiały wybuchowe w glebie na miejscu zdarzenia.

­- To ważne ze względu na różnego rodzaju próby fantazjowania czy wprowadzania w błąd opinii publicznej. Mieliśmy z tym do czynienia w przeszłości. Próbowano udowadniać, że ślady materiałów wybuchowych wynikają z pozostałości po II wojnie światowej. Gdyby tak było, to w glebie by to miało swoje odzwierciedlenie, tymczasem jest inaczej – wyjaśnił w rozmowie z RIRM Antoni Macierewicz.

Podkomisja powołana przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza zajmuje się ponownym badaniem przyczyn katastrofy smoleńskiej od lutego 2016 r.

W połowie kwietnia br. podkomisja smoleńska opublikowała raport techniczny, który, jak mówił Antoni Macierewicz, anulował raport komisji Jerzego Millera z 2011 r. w sprawie katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego Tu-154M pod rosyjskim Smoleńskiem zginęło 96 osób – m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

RIRM

drukuj