prezydent.pl

Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przebywał z wizytą w Polsce. W trakcie rozmowy z Andrzejem Dudą usłyszał jasną dezaprobatę dla forsowanej przez Berlin budowy gazociągu Nord Stream II. Politycy zgodzili się co do potrzeby dalszego pogłębiania relacji wewnątrz Unii Europejskiej.

W relacjach polsko-niemieckich są sprawy, które dzielą. Stąd jasna deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy.

– Wyraziłem swoją dezaprobatę jeżeli chodzi o projekt Nord Stram II. Wyjaśniłem też panu prezydentowi skąd się bierze nasz opór wobec tego projektu – akcentował prezydent RP Andrzej Duda.

Projektu, który – w ocenie Polski – zagraża bezpieczeństwu Ukrainy, Europy Środkowo-Wschodniej oraz całej Unii Europejskiej.

– Nie chcielibyśmy sytuacji, w której jest wyrazista dominacja dostawcy rosyjskiego – myślę tu przede wszystkim o Gazpromie – podkreślił Andrzej Duda.

Te argumenty wciąż nie trafiają do Niemiec.

– Niemiecka kanclerz – w rozmowach, które prowadziła na Ukrainie, jak i z prezydentem Putinem – starała się zawsze, aby wbrew obawom – jakie panują w Polsce i na Ukrainie – Nord Stream II nie zastąpił drogi tranzytowej przez Ukrainę – podkreślił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Takie deklaracje nie rozwieją znaków zapytania, które postawić można zwłaszcza przy wiarygodności Rosji w jej konflikcie z Ukrainą.

– Tak naprawdę to z Rosją trzeba dyskutować na temat zakończenia tego konfliktu i powrotu do spokoju na tych integralnych, ukraińskich ziemiach, aby przywrócona została uznana międzynarodowo granica pomiędzy Rosją a Ukrainą – mówił prezydent Andrzej Duda.

Stąd jasny sygnał prezydenta RP, aby w relacjach z Moskwą pójść drogą wytyczoną przez NATO: wzmacniać obecność wojskową we wschodniej flance, nie rezygnując jednocześnie z dialogu. Ten dialog jest potrzebny także wewnątrz samej Unii Europejskiej.

– My liczymy bardzo na to, że nie będzie żadnych wcielanych w życie idei takich jak Europa dwóch prędkości czy budowanie zinstytucjonalizowanego, silnego jądra Unii Europejskiej – akcentował prezydent RP.

– Unia Europejska jest do tej pory najbardziej przekonującą odpowiedzią na historię naszego kontynentu, naznaczonego konfliktami i wojnami w ostatnich stuleciach – zaznaczał prezydent Niemiec.

Wojnami, których sprawcami także byli Niemcy. Frank-Walter Steinmeier przypomniał dramat II wojny światowej i wprost podkreślił, że po straszliwych zbrodniach, jakie jego naród popełnił na Polakach, dziś przyjaźń polsko-niemiecka jest niemal cudem.

– Pamięć o tych mrocznych chwilach historii jest dla mnie bardzo ważna. Ważna właśnie dzisiaj, kiedy w wielu miejscach w Europie – niestety też w Niemczech – są ludzie i siły polityczne, które starają się zdarzenia z przeszłości albo relatywizować, albo traktować instrumentalnie – podkreślił Frank-Walter Steinmeier.

Wizyta prezydenta Niemiec wpisuje się w 100-lecie niepodległości Polski. Stąd udział Franka-Waltera Steinmeiera w konferencji „Polska i Niemcy w Europie”, zorganizowanej na Zamku Królewskim.

TV Trwam News/RIRM

drukuj